Alexandr Dugin'in hayatı eserleri ve İslâm coğrafyasına bakışı
Alexandr Dugin's life, works and his view of Islamic geography
  1. Tez No: 973726
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Rus felsefeci ve siyaset kuramcısı Alexandr Gelyeviç Dugin'in siyaset felsefesi anlayışını analiz etmeyi amaçlamakta ve özellikle onun İslâm coğrafyasına ilişkin dikkat çekici görüş ve çıkarımlarını değerlendirmeye odaklanmaktadır. Dugin'in perspektifi, İslâm dünyasıyla ilgili uluslararası ilişkiler ve medeniyetler arası etkileşim bağlamında alternatif bir bakış açısı sunmaktadır. Dugin, Batı merkezli tek kutuplu dünya düzenine karşı çok kutupluluğu savunan ve küreselleşmeye alternatif bir medeniyet tasavvuru geliştiren önemli bir düşünürdür. Soğuk Savaş sonrası dönemde Avrasyacılığı yeniden yorumlamış ve günümüz jeopolitik dengeleri açısından dikkate değer bir teorik çerçeve oluşturmuştur. Çalışmanın temel amacı, Dugin'in düşüncelerini sistematik bir şekilde analiz ederek, onun İslâm coğrafyasına bakışını incelemektir. Mevcut literatürde Dugin'in İslâm coğrafyası hakkındaki düşünceleri ve siyaset teorilerine yönelik kapsamlı akademik çalışmaların azlığı, bu araştırmayı daha da önemli kılmaktadır. Günümüzde Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlenmesi, Türk akademisyenlerin Dugin'in teorik çerçevesini dikkate almalarını daha önemli hale getirmektedir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Alexandr Dugin'in hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Alexandr Dugin'in siyaset felsefesi anlayışı temelinde geliştirdiği Yeni Avrasyacılık ve Dördüncü Siyaset Teorisi gibi önemli teorik perspektifler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu perspektifler, günümüz uluslararası ilişkilerinde alternatif paradigmalara katkı sağlamakta ve Dugin'in siyasi düşünce sistematiğinin temel unsurlarını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, Dugin'in siyaset felsefesi ile İslâm dünyasına yönelik stratejik ve felsefi yaklaşımları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the political philosophy of Russian thinker and political theorist Alexandr Gelyevich Dugin, with a particular focus on his perspectives regarding the Islamic world. It aims to evaluate Dugin's prominent ideas and insights in relation to the political and cultural dynamics of Islamic geography. As a notable critic of the Western-centric unipolar world order, Dugin advocates for a multipolar global structure and promotes an alternative civilizational model to globalization. In the aftermath of the Cold War, he reinterpreted the concept of Eurasianism and developed a theoretical framework that remains influential in contemporary geopolitical discourse.The primary objective of this study is to systematically analyze Dugin's philosophical approach and to assess his views concerning Islamic societies. The relative scarcity of comprehensive academic work addressing Dugin's political theories particularly his thoughts on Islam highlights the scholarly significance of this research. In the context of increasingly strengthened Turkey–Russia relations, Dugin's intellectual framework offers valuable perspectives for Turkish academia to consider. The thesis is structured in three main chapters. The first chapter outlines Dugin's life, ideological development, and published works. The second chapter delves into his core theoretical contributions, including Neo-Eurasianism and the Fourth Political Theory, which form the foundation of his political philosophy and offer alternative paradigms in modern international relations. The third chapter provides a thorough analysis of Dugin's interpretations of the Islamic world, examining both his strategic and philosophical stances in relation to Islamic civilization and its role within his broader geopolitical vision