Şükrullah-ı Şirvânî'nin Nahlistân adlı eserinin metni ve metin incelemesi
The text and edition critic of Nahlistan which is written by Şükrullah-ı Şirvânî
  1. Tez No: 214148
  2. Yazar: ARZU SÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇİÇEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
XV. yüzyılda İran topraklarından Osmanlı topraklarına gelen ve burada çeşitli ilimlere dair eserler veren Şükrullâh-ı Şirvânî'nin Nahlistân adlı eseri çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Eser, İranlıların üç büyük şairinden biri sayılan Sâdi'nin dünya çapında bilinen Gulistân adlı eseri tarzında yazılmıştır. Dört bölüm halinde hazırlanan bu çalışmada Şükrullâh-ı Şirvânî'nin yaşadığı dönemde Farsça'nın durumu ele alınmış ve bu dönemde Osmanlıda Farsça yazan şairler, edipler ve alimler belirtilmiştir. Sonrasında Nahlistân gibi Gulistân'a nazire olarak yazılan diğer eserler incelenmiştir. Çalışmanın esasını oluşturan son bölümde ise; eseri oluşturan bâblar tanıtılmış, her bâb içinde geçen hikâyelerin özetleri verilerek metnin dil ve imlâ özellikleri ile metin tesisinde izlenilen yol anlatılmış, ardından metne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The major subject of my master?s thesis is the art of work named Nahlistan of Şükrullâh-ı Şirvânî coming from Persian Country to Ottoman State in 15th century and having variety works of arts in different sciences area. The work of art was written as well known Gulistan?s style all over the world by Sadi to be considered as one of the three great poets in Persian. In the project consisting of four parts, Persian Language is evaluated in period living Şükrullâh-ı Şirvânî and determined Poets, Literatures and Scholars writing in Persian Language in Ottoman Empire. Thereafter such as Nahlistan written to be Gülistan?s style, the other works of arts are examined. In the last section to be essential subject of the project, accordingly parts to be work of art consisted are introduced and by giving summaries of stories in the each part with the language and dictation characteristics of given the text are examined and the methods of critical edition are explained, so the main body of text is written.