Internet üzerindeki enformasyon arama ve erişimi sorunlarının çözümünde enformasyon arama stratejilerinin ve metadata'nın önemi ve kapsamı
Importance and Scope of information search strategies and metadata for solving problems of information search and retrieval problems on the internet
- Tez No: 214149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Internet üzerinde enformasyon arama stratejileri enformasyon profesyonellerinin(kütüphaneciler, enformasyon uzmanları, arşivciler, vd.) önemli araştırma konularındanbiridir. Bu araştırmada Internet üzerindeki enformasyon arama stratejileri ve bir çözümyolu olarak metadata'nın incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada kullanılan araştırmayöntemleri, belgesel analiz ve betimleme yöntemleridir. Diğer yandan, kullanılan veritoplama tekniği ise, belgelere dayalı veri toplama tekniğidir. Enformasyonkullanıcılarının enformasyon gereksinimlerini ifade edebilmelerinin ve enformasyonarama ve erişim sistemlerinin kullanımıyla ilgili enformasyona sahip olmalarının önemliolduğu ve metadata'nın kaynaklara eklenmesinin onların örgütlenmesini ve Internetüzerindeki büyük enformasyon yığınları içinden keşfedilebilmesini sağladığı üzerinesonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Information searching strategies on the Internet is one of the important researchareas of information professionals (librarians, information specialists, archivists etc.).This research aims to review searching strategies on the Internet and metadata as asolution. The research methods utilised in this study are documentary analysis anddescriptive methods. Data gathering technique on the other hand, is documentaryanalysis technique. In conclusion, found that it is very important that information usersmust be able to express their information problems adequately and how to useinformation search and retrieval systems on the Internet. Adding metadata to sources isnecessary to organize particular unclassified huge information sources and to improveinformation discovery.