Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin) ekonomik gelişime etkileri, finansman kaynakları ve KOBİ'lerin büyümesini sağlayan faktörlere ilişkin bir karşılaştırma
Small and Medium Sized Enterprises (SMEs)? impact to the economic development, financial sources and a comparison based on the growth factors of smes.
- Tez No: 214155
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
KOBİ'lerin, istihdam yaratma özellikleri, esnek üretim teknolojileri, ikinci el mallarıişleyerek atıl durumdaki sermayeyi üretime katmaları, büyük işletmelere yan sanayioluşturmaları ve krizlerden daha az etkilenmeleri gibi özellikleri, bu işletmeleri tümdünya ekonomilerinin vazgeçilmez unsuru haline getirmiştir.Çalışma kapsamında öncelikle teorik çerçeve incelenmiştir. Bu işletmelerinülkemizde ve dünyada sahip oldukları öneme değinilmiş, ülkemizde bu işletmeleresağlanan finansal destekler, banka kredileri ve banka dışı finansal kurumlardansağlanan krediler başlıklarıyla incelenmiştir. KOBİ'lerin bu desteklerden yeterincefaydalanamadıkları görülmüştür. Sonraki aşamada dünya ülkelerinde KOBİ'leresağlanan destekler incelenmiştir.Gelişmekte olan ülke örneği olarak Kore, gelişmiş ülke örneği olarak Kanadaseçilmiş ve bu ülke KOBİ'leri ile Türkiye KOBİ'lerine ilişkin veriler toplanmıştır.Bu veriler doğrultusunda KOBİ'lerin temel özellikleri, finansal yapıları, finansmankaynakları ve bu unsurların KOBİ'lerdeki ciro artışına ve ülke ekonomisine etkileriincelenmiştir. Bu kapsamda oluşturulan Çoklu Lineer Regresyon Modelleri'ninKanada ve Kore KOBİ'leri için istatistiki olarak anlamlı olduğu görülmüştür.Geliştirilen bu modellerin Türkiye KOBİ'leri üzerinde uygulanabilirliği analizedilmiş, her iki modelin de uygulanabilir olduğu görülmüştür. Bununla birlikteKanada modelinin Türkiye KOBİ'leri üzerine uygulamasının istatistiki olarak dahayüksek bir anlamlılık ifade ettiği görülmüştür.Kanada ülke araştırması sonuçlarına göre bu ülkede uygulanan ve KOBİ'lerinbüyümesine etki eden finansman yöntemlerinin ülkemizde de kullanımına imkansağlanması ve bunun için gerekli düzenlemelerin yapılması önerilmektedir. Buşekilde KOBİ'lerin büyümesine ve dolayısıyla ülke ekonomisinin gelişimine katkısağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Creation of employment opportunities, flexible production technologies, ability ofjoining the inactive capital to production by processing second hand goods,generation of by product industry for the large sized enterprises and resistancetowards crises make SMEs indispensable for the overall world economies.First of all, theoretical framework is represented under the scope of the thesis.Importance of these enteprises to our country and to the world is expressed andfinancial assistances provided to these enterprises are analyzed under the scope ofbank loans and loans from other financial institutions. Utilization level from thesefacilities by the SMEs seems insufficient. On the next stage, financial assistances tothe SMEs on the world economies are analyzed.Korea and Canada are selected as the developing and developed country examplesrespectively. Financial data related to these countries and Turkish SMEs arecollected. In this sense, basic characteristics of SMEs, financial structures, financialsources, effects of these factors to the revenue development of SMEs and effects tothe country economy are analyzed. Generated Multi Lineer Models seem statisticallymeaningful both for the Canadian and Korean SMEs. Applicability of these twogenerated models to the Turkish SMEs are analyzed and both models seemapplicable afterwards. However, application of the Canadian Model on TurkishSMEs express higher meaningful results in statistical terms.According to the results of the research of Canadian SMEs, it can be suggested thatthe financing methods that affected the development of the Canadian SMEs can alsobe applied to the SMEs in Turkey with the introduction of necessary regulations. Inthis way, it is thought that greater amount of SME development resulting ineconomic growth would be possible.