İslami finans ve KOBİ'lerin gelişimi: Eğilimler, zorluklar ve fırsatlar
Islamic finance and SMEs development: Trends, challenges, and opportunities
  1. Tez No: 977740
  2. Yazar: AMZATA KONE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İslami finansın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'lerin) gelişimini desteklemedeki rolünün, özellikle de sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etme potansiyelinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Buna göre çalışmada Mudarabah, Musharakah ve Sukuk gibi temel İslami finansal araçların pratik uygulaması ve bunların özellikle KOBİ'lerin finansmanına yönelik girişimcilik faaliyeti üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Ayrıca, bu İslami finans mekanizmalarının KOBİ'lerin finansmanı için uygunluğu değerlendirilmekte ve FinTek çözümlerinin İslami finansa entegrasyonu incelenmektedir. Buna ek olarak çalışmada, İslami finans ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Bu çalışma kapsamında, VOSviewer ve RStudio yazılımları ile desteklenen bibliyometrik bir yaklaşım ile sistematik literatür taraması bir arada kullanılmış ve 1999'dan 24/02/2025'e kadar olan yayın eğilimleri incelenmiş olup İslami finans ve KOBİ'lerin gelişimi alanına yönelik akademik ilgide kayda değer bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu alana katkıda bulunan en etkili yazarlar, dergiler, kurumlar ve ülkeler vurgulanmıştır. Çalışmadaki araştırma boşlukları ve düzenleyici çerçeveler ortaya koyularak gelecekteki araştırma ve politikalar için eğilimler önerilmiştir. Sonuç olarak araştırmada, İslami finansın girişimcilik üzerindeki etkisi, KOBİ'lerin finansmanı için İslami finansal araçların kullanılması, İslami finansta FinTek ve dijitalleşmenin etkisi ve İslami finans ve sürdürülebilir kalkınmanın kesişimi olmak üzere dört ana tematik küme tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of examining the role of Islamic finance in supporting the development of Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs), particularly its potential to promote sustainable economic growth. Accordingly, the study analyzes the practical application of key Islamic financial instruments such as Mudarabah, Musharakah, and Sukuk, and their effects on entrepreneurial activities, especially in relation to SME financing. In addition, the suitability of these Islamic financial mechanisms for SME financing is assessed, and the integration of FinTech solutions into Islamic finance is explored. Furthermore, the study investigates the relationship between Islamic finance and the achievement of the Sustainable Development Goals (SDGs). In this context, a bibliometric approach supported by VOSviewer and RStudio software, combined with a systematic literature review, was employed to examine publication trends from 1999 to 24/02/2025. The findings reveal a significant increase in academic interest in the field of Islamic finance and SME development. Moreover, the most influential authors, journals, institutions, and countries contributing to this field are highlighted. Research gaps and regulatory frameworks are identified, thereby suggesting directions for future research and policymaking. In conclusion, the study defines four main thematic clusters: the impact of Islamic finance on entrepreneurship, the use of Islamic financial instruments for SME financing, the influence of FinTech and digitalization on Islamic finance, and the intersection between Islamic finance and sustainable development.