Yöneticilerin kişilik özelliklerinin denetim odağı açısından incelenmesi: Muğla yöresindeki beş, dört yıldızlı otellerin ve birinci sınıf tatil köylerinin yiyecek içecek bölümlerinde bir uygulama
The analysis of managers personality types through locus of control: A study on the food and beverage department of five-four star hotels and first class holiday villages
- Tez No: 214167
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, örgütsel davranışa etki eden kişilik özelliği yaklaşımlarındanbiri olan denetim odağı yaklaşımı ele alınmaktadır. Tezin temel amacı, orta kademeyöneticisi olan, konaklama işletmelerinin yiyecek içecek bölümünden sorumluyöneticilerinin, denetim odağı yaklaşımına göre; iç denetim odaklı veya dış denetimodaklı tutumların hangisini benimsediklerini belirlemektir. Çalışmada, yiyecekiçecek bölümünün işleyişi, örgüt yapısı ve işletmedeki yeri açısından yöneticisinin içdenetim odaklı olması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bu varsayımın doğrululukdüzeyi söz konusu çalışmayla araştırılmaktadır.Çalışmanın amacı doğrultusunda, birinci ve ikinci bölüm literatürtaramasından elde edilen kaynaklarla ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde,alan araştırması yapılarak, varsayımın doğruluk düzeyi araştırılmıştır. Budoğrultuda, Muğla yöresindeki beş, dört yıldızlı otellerin ve birinci sınıf tatilköylerinin yiyecek içecek bölümlerinden sorumlu yöneticilerine denetim odağıölçeği uygulanmıştır. Yiyecek içecek yöneticilerinin, iç denetim odaklı veya dışdenetim odaklı tutumlardan hangisini benimsedikleri incelenmiştir. Araştırmanınsonucunda elde edilen bulgular, bu pozisyonda bulunan yöneticilerin % 91'inin, içdenetim odaklı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the personality characteristic approach, approach of locusof control, as a factor affecting organizational behaviour is investigated. The mainpurpose of this thesis is to determine whether an attitude emphasing internal orexternal locus of control is adopted by the managers responsible for the food andbeverage department and considered to be middle-level managers of hospitalityorganization. In this study, it is assumed that the managers should give priority tointernal locus of control when functioning of food and beverage department, itsorganizational structure and place in the organization are considered. The extent towhich this assumption is correct is examined in the study.PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.comIn line with the purpose of the study, in the first and second parts; previousliterature is reviewed. In the third part of the study; to what extent this assumption iscorrect is investigated through a field study. In this respect, locus of control scalewas implemented to the managers responsible for the food and beverage departmantsof five and four-star hotels and first-class holiday villages in Muğla District. It wasinvestigated whether the managers adopted internal locus of control or external locusof control attitude. Findings obtained at the end of the study show that 91 % of themanagers in this position are internal locus of control.