Kuyumculuk sektöründe safha maliyet sistemi ve bir uygulama
Process costing system in jewellery sector and an application
  1. Tez No: 214166
  2. Yazar: SİNEM TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİDE ŞOĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kuyumculuk, genel olarak altın, gümüş gibi kıymetli metal ve alaşımların işlenerek ziynet eşyasına dönüştürüldüğü bir sektördür. Sektörün temel hammadde girdisi altındır. Altın geçmişten günümüze kadar değerli bir maden olma özelliğini korumuştur. Üretim miktarının altın talebine göre sınırlı olması ve altın arzının fiyat değişimlerine karşı çabuk cevap verememesi altının yüzyıllar boyu iyi bir değer saklama aracı olmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı gelişen bir sektör olan kuyumculuk sektörünün yapısını ortaya koyarak, maliyetlerin doğru bir şekilde tespit edilmesi için gerekli olan safha maliyet sisteminin, kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren üretim işletmelerinde nasıl uygulanacağını anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
Jewellery, in general, is the sector that alloys and valuable metals such as gold and silver are processed and transfomed to jewellery. The main raw material of the jewellery sector is gold. Gold has been a valuable metal for ages. Since the supply is limited against the demand and the supply can not respond to the fluctuations at prices, gold has become an important instrument to keep value. The purpose of this study is to analyze the structure of the developing jewellery sector in Turkey and to show the application of process costing system for determining the true costs in the manufacturing companies that display activities in jewellery sector.