Avrupa-Akdeniz ortaklığının Türk dış ticaretine etkileri ve Türk dış ticaretinin bölgedeki etkinliği
Effects of Euro-Mediterranean partnership on turkish foreign trade and efficiency of Turkish foreign trade at the region
  1. Tez No: 214168
  2. Yazar: NESLİŞAH TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
“Avrupa-Akdeniz Ortaklığı'nın Türk Dıs Ticaretine Etkileri ve Türk DısTicaretinin Bölgedeki Etkinliği”adlı çalısma Avrupa-Akdeniz Ortaklığı süreciniincelemek, bu sürecin Türk dıs ticaretine etkilerini ortaya koymak ve Türkiye'ninAkdeniz bölgesindeki ticari etkinlik potansiyelini göstermek amacıyla Neslisah Toktarafından hazırlanmıstır.Üç bölümden olusan çalısmada Avrupa Birliği (AB)'nin siyasi ve ekonomikkonumu; Avrupa-Akdeniz Ortaklığı projesinin amacı, gelisimi ve karsıt faktörleri; AB,Akdeniz ülkeleri ve Türkiye'nin dıs ticaret iliskileri incelenmis; Türkiye-AB iliskileriningelisimi ve Gümrük Birliği ile ortaklığın çatısan yönlerine yer verilmistir.Dıs ticaret ve üretim yapısıyla bölge ülkelerinden ziyade AB üyesi ülkelerebenzeyen Türkiye'nin Akdeniz havzası'ndaki ticaret potansiyeli mevcut hacmin çoküzerindedir. Ortaklıktaki farklı konumu sebebiyle vergi geliri ve pazar kaybınauğrayan Türkiye, bölgedeki stratejik avantajlarını etkin politik araçlara çevirerek farklıaçılımlar yakalama ve ticaretini arttırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis thesis, which is entitled `?Effects of Euro-Mediterranean Partnership onTurkish Foreign Trade and Efficiency of Turkish Foreign Trade at the Region?? wasprepared by Neslisah Tok. This study aims to examine the formation of the Euro-Mediterranean Partnership, to illustrate the effects of the Euro-MediterraneanPartnership on Turkey?s foreign trade, and to demonstrate the commercial efficiencypotential of Turkey in the Mediterranean region.The study that consists of three main parts, examines political and economicposition of the European Union (EU); formation, aims and counter-factors of theEuro-Mediterranean Partnership project; foreign trade relations between EU,Mediterranean countries and Turkey; the development of Turkey-EU relations andconflicts between partnership and Turkey-EU Customs Union.Industrial production and foreign trade structure of Turkey display a highersimilarity to the EU countries? economic structures compared to the Mediterraneaneconomies. Due to its different position in the partnership, Turkey, have lost taxrevenue and market. But Turkey has the ability to catch various opportunities andthe potential to increase its foreign trade level by transforming its strategicadvantages to effective political instruments.