Management of foreign debt and Turkish application
Dış borç yönetimi ve Türkiye uygulamaları
- Tez No: 214186
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1980'li yıllardan baslayarak tüm gelismekte olan ülkeler ve yükselenpiyasalar ciddi bir dıs borçlanma sürecine girmistir. Borç krizlerinde yasanılandeneyimlerin de etkisiyle, uluslararası örgütlerin, bu ülkelerdeki borç yönetimsistemlerinin modernize edilmesi ve iyi isleyen bir yapıya dönüstürülmesikonusundaki çabaları da bu sürecin sekillenmesinde önemli katkıda bulunmustur.Türkiye'ye özgü yapısal ekonomik problemler, 1980'ler ve 1990'lar boyunca önemlidıs borç birikim süreçleri yaratmıstır. Dıs borç stoklarının ulastıgı bu boyutlar,ülkemizde etkili borç yönetim sisteminin olusturulması konusundaki çabaları dayogunlasmıstır. Bu çalısmada bu çabalar incelenerek Türkiye'nin dıs borç yönetimsistemi degerlendirilmektedir. 1980'li yılların ortalarından itibaren baslayan buolumlu çabalar, ülkemiz dıs borç yönetim sisteminde önemli gelismelere nedenolmustur. Zira Türkiye bir kaç sorunlu alan dısında etkin dıs borç yönetiminaltyapısını olusturan pasif dıs borç yönetimi ile ilgili tüm süreçleri önemli ölçüdetamamlamıs bulunmaktadır. Bundan sonraki süreç mevcut bu sistemin gelistirilmesiolacaktır. Güçlü ekonomiye geçisin ön kosulu olarak borç stoklarının piyasakurallarına uygun olarak eritilmesi sarttır. Türkiye bunu basaracak güçtedir. Politikkararlılık, sıkı maliye politikası ve akılcıl ekonomik yönetim bizim borçproblemimizi çözecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTStarting from 1980s, all developing countries and emerging markets enteredinto a serious external borrowing period. In the light of the experiences gained duringdebt crises, international organizations? efforts to modernize the debt managementsystems in these countries and to establish a well-operating structure contributed themost to this process. Structural economic problems special to Turkey led tosignificant external debt accumulation processes throughout the 1980s and 1990s.With these levels the external debt stock reached, efforts intensified in Turkey toform an effective foreign debt management system. In this study, by analyzing theseefforts Turkey?s foreign debt management system is evaluated. These efforts thatstarted in mid-1980s caused some very important changes in our external debtmanagement system. Currently, except for some problematic areas, Turkey hascompleted almost all of the processes pertaining to the passive external debtmanagement that make up the infrastructure of an effective external debtmanagement system. The next step will be to improve this system. As a preconditionfor achieving a strong economy, the debt stock must be eroded in a manner thatconforms to the rules of the market place. Turkey is capable of doing just that.Political determination, tight fiscal policy and wise economic management will solveour debt problem.