Türkiye'de finansal kiralama uygulamaları ve finanasal kiralamanın küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin finansman sorunlarının çözümündekş rolü leasing applications in Turkey, role of leasing in small and medium sized enterprises?s financial problems solution
- Tez No: 214187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye'de finansal kiralama uygulamaları ve KOBİ'lerin finansmansorunlarının irdelendiği bu çalışmada, finansal kiralamanın sunduğu avantajlarla,KOBİ'lerin finansman sorunlarının çözümünde kullanabilecekleri alternatif birfinansman aracı olduğunu göstermek amaçlanmıştır. Bu kapsamda, KOBİ'lerinkuruluş aşamasından itibaren yaşadığı tüm sorunlar, özelikle finansman sorunlarıçeşitli başlıklar altında incelenmiş; finansal kiralamanın işletme sahiplerine sunduğuavantajlara değinilmiştir. Finansal kiralama, kredi faiz oranları, istenen teminatkoşullarının ağırlığı gibi diğer bir finansman aracı olan kredi ile kıyaslanarak bu tezindoğruluğu desteklenmiştir. Finansal kiralama ve kredi ile finansman arasında birkarşılaştırma yapılarak ödeme planı ve nakit akışları incelenmiş, finansal kiralamanınhem faiz oranları hem de ödeme planı esnekliği gibi sahip olduğu avantajlarınfirmanın nakit akışına olumlu olarak yansıdığı görülmüştür. Türkiye'de para vesermaye piyasalarının yeterli derinliğe ulaşmamış olması ve KOBİ'lerin bupiyasalardan yeterince yararlanamaması da bu tezin desteklendiği diğer bir fikir olarakileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on leasing practices in Turkey and financial problems ofsmall and medium sized enterprises (SME). It is aimed to indicate that, leasing be usedas an alternative financial insturment which can solve SME?s financial problems withits positive advantages. In this context, all problems of SME?s are anlyzed underdifferent hedings and also advantages of leasing is mentioned.Leasing compaired with loans, which is another financial instrument and hasdisadvantages like high lending rates and hard assurance demands,herewith leasing isan alternative insturment thesis is confirmed with this comparison. There is acomprehension in appendix part between leasing, reflect to cash flow table morepositive than financing with bank loans. Interest rates and other advantages affectfinancials of the companies positive side. On the other hand, this thesis is supportedSME?s couldn?t benefit from money and capital markets because money marketscouldn?t reach enough market depth.