Enez Ayasofya Kilisesi (Fatih Camii) duvar resimlerinin analizleri ve koruma önerileri
Analyses on wall paintings of the Ainos Hagia Sophia Church (Fatih mosque) and proposals for conservation of these paintings
  1. Tez No: 214194
  2. Yazar: HANDE ÇEŞMELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kimya, Sanat Tarihi, Geological Engineering, Chemistry, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalısmada Trakya'nın Edirne iline baglı Enez kasabasında 12. yüzyılda insa edildigi ve 1455 yılında camiye çevrildigi düsünülen, Enez Ayasofya Kilisesi (Fatih Cami) adlı yapıda bulunan Bizans ve Osmanlı dönemine ait duvar resimlerinin bozulmalarına yol açan etkenler ve kaynakları kimyasal analizler ve aletli ölçümler ile desteklenerek açıklanmaya çalısılmıstır. Ayrıca yapıda bulunan duvar resmi sıvalarının içerik analizleri kalsinasyon, asitle muamele, asitle reaksiyona girmeyen agregaların analizi, petrografik analiz ve x-ısınları floresans spektrometresi yöntemleri kullanılarak açıga çıkartılmaya çalısılmıstır. Yapılan analizlerden elde edilen veriler dogrultusunda yapıda bulunan duvar resimlerinin korunmasında kullanılabilecek yöntemler önerilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, I have strived to describe factors and their sources leading to the deterioration of wall paintings dating back to the Byzantium and Ottoman period at the building titled Ainos Hagia Sophia Church (Fatih Mosque) thought to have been constructed in the Enez borough affiliated to the Edirne province of Thrace in the 12th century and turned into a mosque in 1455 by means of chemical analyses facilitated with instrumental measurements. Moreover, it has further been strived to reveal the content analyses of the plasters on wall paintings in the building by means of calcination, acidic treatment, fine layer chromatography and x-rays fluorescent spectrometry methods. In view of findings obtained from the analyses conducted, methods that may potentially be employed in conservation of the wall paintings at the building have been proposed.