Türkiye Türkçesinde kalıp sözler üzerine bir inceleme
A searchment on cliche words in Turkey Turkish
  1. Tez No: 214195
  2. Yazar: ÇİĞDEM EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu tezde Türkiye Türkçesindeki kalıp sözler incelenmiştir. Kalıp sözler, belli durumlarda söylenmesi gelenek olmuş klişe sözlerdir. Bu sözler toplumun yaşamına ve kültürüne ışık tutmaktadır.Kalıp sözler yemek yerken veya yemekten sonra, biriyle karşılaşıldığında selamlaşmak için, doğum, ölüm, okula başlama, evlenme gibi olaylar karşısında da kullanılırlar. Bunun yanında bir iyilik karşısında duyulan minneti veya bir iyi dileği belirtmek için edilen dualar, kızgınlıkla söylenen beddualar, yemin etmeler, söz vermeler de kalıp sözlerin içindedir.Tezin birinci bölümünde Türkçenin genel olarak sözvarlığını oluşturan ögelere değinilmiştir.İkinci bölümde kalıp sözler kullanıldıklara durumlara ve ele aldıkları konulara göre sınıflandırılmıştır. Burada dualar, beddualar, yeminler ve söz vermeler, rica etmeler, günlük hayatta kullanılan selamlaşma sözleri ayrı ayrı ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise kalıp sözler yapıları bakımından değerlendirilmiştir. Fiil kipleri, cümle yapıları ve kelime grupları değerlendirilmiştir. Ölçülü ve uyaklı söylenenler de ayrıca sınıflandırılmıştır. İstatistik veriler tezin sonuç kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, the model words in Turkish used in Turkey, are investigated. These speeches are used as a traditional cliche which are expected in the proper situations. These speeches reflect the culter and the life of the sociaty.These speeches are used even at meals or after meals, in greetings, birth, death, starding the school, marriage etc. Prayers for a good happening or mentioning well whishes, curses told by anger, swears and promises also take place in these speeches.İn the first part, generally, all the basic elements of Turkish laguage are mentioned.İn the second part, these speeches are classifiedin the way that are used and meanings which they taka part in. Here prayers, curses, swears and promises, requests, greetings in daily lives are analysed seperately. iiiİn the third part, these speeches are analysed according to their stuctures. Verb forms, stuctures of the sentenses and word groups are analysed. Metrical and rhymed speeches are also classified.Statistic results are accounted in the sum of the thesis.