Manyas Kocagöl'de bulunan Don (Rus) Kazakları'na ait kiliseler
Churches of Don (Russian) Cossacks in Manyas Kocagöl
  1. Tez No: 722476
  2. Yazar: CANSU UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EVREN DAŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bandırma ve çevresi coğrafi konumu, ulaşım imkanları, iklim yapısı gibi özelliklerinden dolayı ideal bir yerleşim merkezi olarak görülmüş ve zaman zaman göçmenlerin yerleştikleri önemli yerleşimlerden biri haline gelmiştir. Slav göçmenleri olan Don Kazakları da Bandırma çevresine yerleştirilmiş önemli topluluklarından birisidir. Çar I. Petro döneminde Rusya'da yaşanan dini parçalanmadan dolayı sakallarını kesmemek uğruna Osmanlı Devleti'ne sığınan Don Kazakları, 1709'lu yıllarda 38 gemi ile yola çıkarak Enez ve Manyas topraklarına yerleştirilmişlerdir. Manyas'ta Türkler tarafından Kazak Köyü olarak anılan ve günümüzde Kocagöl adı ile bilinen bir köy kurmuşlardır. Bölgede Don (Rus) Kazakları'na ait günümüze ulaşmış iki adet kilise yapısı ve mezarlık bulunmaktadır. Söz konusu kiliselerden biri olan Hayat Veren Üçlü Kilisesi (Trinity Tserkov'/Büyük Kilise/Yeni Cami) bugün Kocagöl/Merkez Camii olarak kullanılmaktadır. Meryem'in Göğe Yükseliş Kilisesi (Uspenskaya Tserkov'1 / Küçük Kilise) adlı kilise ise 2000'li yılların başlarına kadar okul olarak kullanılıp sonrasında âtıl halde bırakılmıştır. Kültürlerine son derece bağlı olan Kazaklar, 1960'ların başına kadar burada özgürce yaşamış ve 1962 yılında tersine göçle Rusya'ya geri dönmek zorunda kalmışlardır. Geri dönerlerken yanlarına aldıkları ikonaları götürmelerine izin verilmemiş ve ikonalara gümrükte el konulmuştur. Don Kazaklarına ait ikonaların çoğu Ayasofya Müzesi'nde, iki tanesi de Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde muhafaza edilmektedir. Çalışmamın amacı Balıkesir, Kocagöl çevresinde yaşamış göçmen topluluklarından biri olan Don Kazaklarına ait kiliseleri incelemektir. Bu çalışmada Don Kazaklarının, bölgeye gelişleri, yerleşmeleri, kültürleri ve bölgedeki mimari faaliyetleri incelenecektir. Kazakların bu bölgede neden iki tane kiliseye ihtiyaç duydukları, kiliselerin mimari tanımlarının 1 Kiril harfleriyle yazılışı“Успенская церковь”iii yapılması ve günümüzdeki durumlarının belgelenmesi çalışmanın temel sorunlarını oluşturmaktadır. Konuya özgünlük ve bütünlük sağlaması açısından bölgeye ait gazeteler ile yayınlar taranmış, Kocagöl'de yaşayan halkla röportaj yapılmış ve bütün veriler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Kiliseler yerinde incelenip fotoğraflanmış ve planları çizilmiştir. Kiliselerin tanımları yapıldıktan sonra Don Kazaklarına ait diğer kiliselerle karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; Manyas Kocagöl'de bulunan Don Kazaklarına ait Meryem'in Göğe Yükseliş Kilisesi (Uspenskaya Tserkov'/ Küçük Kilise) ve Hayat Veren Üçlü Kilisesi'nde (Trinity Tserkov'/Büyük Kilise/Yeni Cami) başkent Konstantinopolis'te yoğun olarak kullanılan üç nefli bazilikal plan ile Ege bölgesi Rum-Ortodoks kiliselerinde severek kullanılan tek nefli bazilikal planın tercih edildiği ve söz konusu kiliselerinin cephe düzenlemelerinde, aynı inanca sahip olan diğer toplulukların Rusya ve çevresinde inşa ettikleri dua evlerinin cephelerinden etkilenildiği ortaya çıkarılmıştır. Kiliselerin cepheleri oldukça sade olup iç mekanlarda da herhangi bir süsleme ögesine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Bandırma and its surroundings have been seen as an ideal settlement due to its geographical location, transportation opportunities and climate structure, and it has become one of the important settlements where immigrants settle from time to time. Don Cossacks, who are Slavic immigrants, is one of the important communities settled around Bandırma. Don Cossacks, who took refuge in the Ottoman Empire in order not to cut their beards due to the religious fragmentation in Russia during the reign of Tsar Peter I, set out with 38 ships in 1709 and settled in the lands of Enez and Manyas. They established a village in Manyas, which was known as the Kazakh Village by the Turks and is now known as Kocagöl. There are two church structures and cemeteries belonging to the Don (Russian) Cossacks that have survived in the region. One of these churches, the Life-Giving Trinity Church (Trinity Tserkov'/Great Church/New Mosque) is used as Kocagöl/Central Mosque today. The Church of the Assumption of the Virgin Mary (Uspenskaya Tserkov' / Small Church) was used as a school until the early 2000s and then left idle. The Kazakhs, who are very attached to their culture, lived freely here until the early 1960s and were forced to return to Russia by reverse immigration in 1962. They were not allowed to take the icons they took with them on their way back, and the icons were confiscated at the customs. Most of the icons belonging to the Don Cossacks are preserved in the Hagia Sophia Museum, and two of them are preserved in the Bandırma Archeology Museum. The aim of my study is to examine the churches belonging to the Don Kazakhs, one of the immigrant communities who lived around Balıkesir, Kocagöl. In this study, the arrival, settlement, culture and architectural activities of the Don Cossacks in the region will be examined. The main problems of the study are why the Kazakhs needed two churches in this region, the architectural definitions of the churches and the documentation of their current situation. In terms of providing originality and integrity to the subject, newspapers and publications belonging to the region were scanned, interviews were made with the people living in Kocagöl and all data were compared and evaluated. Churches were examined on site, v photographed and plans drawn. After the definitions of the churches were made, they were evaluated by comparing with other churches belonging to the Don Cossacks. When the results obtained in this study are evaluated in general; In Manyas Kocagöl, the Church of the Assumption of the Virgin (Uspenskaya Tserkov'/Little Church) and the Life-giving Trinity Church (Trinity Tserkov'/Great Church/New Mosque) belonging to the Don Cossacks are a three-nave basilica, which is heavily used in the capital Constantinople. It has been revealed that the single-nave basilica plan, which is fondly used in the GreekOrthodox churches of the Aegean region, was preferred, and the facade arrangements of these churches were influenced by the facades of prayer houses built by other communities of the same faith in Russia and its surroundings. The facades of the churches are quite plain and no ornamental elements were found in the interiors.