Normal yaşlanma, hafif kognitif bozukluk ve erken evre alzheimer tipi demans sürekliliğinde yürütücü işlevlerdeki değişiklikler
Changes of executive function in the continium of normal aging, mild cognitive impairment and early alzheimer?s disease
- Tez No: 214213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada, dikkat, bellek, yürütücü işlevler, dil, görsel-mekansal ve davranışsal becerileri değerlendiren kapsamlı bir nöropsikolojik bataryayla Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) ve erken evre Alzheimer Hastalığı'nın (AH) nöropsikolojik profilleri belirlenmiştir. Ayrıca, bir dizi yürütücü işlev testi normal yaşlanma, HKB ve erken evre AH sürekliliği boyunca sınanmıştır.Çalışmaya 60 denek alınmıştır. 20 erken evre AH'li (12 kadın, 8 erkek) ve bunlarla yaş, cinsiyet ve eğitim açısından eşlenmiş 20 HKB'li (10 kadın, 10 erkek) ve bir bozukluk tanısı almayan 20 normal yaşlı (9 kadın, 11 erkek) ile karşılaştırılmıştır. Deneklerde en az ilkokul mezunu olma koşulu aranmıştır.Bulgularımız aşağıda sıralanmıştır.HKB'nin genel kognitif profili epizodik bellek ve semantik bellek bozukluğu şeklinde kendini göstermektedir. Buna karşılık AH'li hastalarda ağırlıklı olarak epizodik ve semantik bellek ve bunlara katılan dil, görsel-mekansal beceriler, yürütücü işlev testlerinden İkili Benzerlikler (soyutlama) ve Stroop'ta (enterferansa direnç) bozulma görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the neuropsychological profiles of Mild Cognitive Impairment (MCI) and early Alzheimer?s Disease (AD) are determined using a comprehensive neuropsychological test battary including tests for the assessment of attention, memory, executive functions, language, visual-spatial, and behavioral skills. Besides the profiling study, normal aging, MCI, and early AD continuum is evaluated using the variables assessing the executive functioning.Sixty subjects participated the study. Of these 60 subjects 20 were diagnosed as early AD (12 women, 8 men), 20 were diagnosed as MCI (10 women, 10 men) and the remaining 20 subjects were normal controls (9 women, 11 men) without any diagnosis. Early AD and MCI groups were matched in terms of age and education; neither the whole group nor male or female groups did not have any difference between the two patient groups. The minimal level of education required for the subjects was primary school graduation.Our findings are listed below:The general cognitive profile of MCI shows disorders in episodic and semantic memories. On the other hand, the AD patients show disorders in language, visual-spatial skills, executive functions as indicated with the Abstraction subtest and the Stroop test (resistance to interference) besides the disorders they have in episodic and semantic memories.