Avrupa Birliği özelinde çevre politikalarının etkinliği
The efficiency of environmental policies within European Union
- Tez No: 214214
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
1970'li yıllardan beri dünya gündemini meşgul eden en önemli konulardan biri de çevre kirliliği sorunudur. Bir yandan hızlı nüfus artışı, bunun beslediği üretim ve tüketimdeki artış, diğer yandan enerji kullanımının hızla artması, kirliliği tetikleyen unsurlardır. Çevre kirliliği şeklinde ortaya çıkan sorunun çözümü, çevre politikası araçları ile mümkün olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çevre politikası araçlarının tanıtılarak, bunların etkinliğinin çeşitli açılardan sorgulanmasıdır. Bu bağlamda çevre ile iktisat bilimi arasındaki ilişki incelenmiş, çevre politikasının iktisadî araçları detaylı olarak araştırılmış ve son olarak Avrupa Birliği'nin konuya yaklaşımı ve uyguladığı çevre politikaları irdelenerek ve bu politikaların sorunun çözümüne olan katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems is one of the most important topics in the world agenda since 1970s. Rapid growth of population, rise in consumption and energy-intensive character of the production has led the ?pollution?. The problem can be solved by implementing environmental policies. The focus of this work is to introduce the environmental policies. We give an overview of development of the environmental concept in economic theory, discuss the basic terms and the link between the environment and economics. We describe economic instruments of environmental protection used in the developed countries. Then we focus on the environmental protection policy in the European Union, which has been a dynamically developing field during the integration process.