Mistik tecrübenin felsefi boyutları: Serhendi örneği
The philosophical dimensions of the mystical experience: The case of Sirhindi
  1. Tez No: 214225
  2. Yazar: MEHMET ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tezin çift yönlü bir amacı vardır: başlangıcı itibarıyla ayrık-beyin araştırmaverilerine dayanan Ornstein psikolojisini ve Miladi on altıncı yüzyılın büyük İslamalimi Ahmed Faruki Serhendi'nin düşünce yöntemini inceden inceye araştırmak.Düşünce tarihinin birçok seçkin simasıyla desteklenen Ornstein psikolojisininSerhendi'nin düşünce yöntemiyle tamamen uyumlu olduğu sonucuna varılmaktadır.Hicri `İkinci Bin Yılın Müceddidi' unvanıyla mücehhez bir İslam alimi olmasındandolayı Serhendi'nin, akıl ve sezgi, analitik düşünce ve mistik düşünce ya da zahiriilim ve batıni ilim şeklindeki epistemolojik dualiteye ilişkin muhasebesi, temelİslami metinlerin bu, yüzyılların meselesine yönelik katkısına dair şuuruyandırmaktadır.The Philosophical Dimensions of the Mystical Experience : The Case of Sirhindi
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is twofold: searching into the psychology of RobertEvans Ornstein, which is initially based on the data of split-brain research, and thethought system of Ahmad Faruqi Sirhindi, the great Islamic scholar of sixteenthcentury CE. It is found that the psychology of Ornstein, backed up by many of theeminent figures in the history of thought, is completely compatible with Sirhindi?smethod of thinking. Since Sirhindi is an Islamic scholar equipped with the title`Renewer of the Second Millennium? [of the Islamic era], his account on theepistemological duality as reason and intuition, analytical thinking and mysticalthinking, or literal science and esoteric science, raises consciousness about thecontribution of the essential Islamic texts to this ages-old question.