Müziğin mistik tecrübedeki rolü
The role of music in mystical experience
- Tez No: 989068
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Din, Psikoloji, Music, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, müziğin bireylerin mistik tecrübe düzeylerindeki rolünü incelemeyi amaçlanmaktadır. Araştırmada, müziğin yalnızca estetik bir unsur olmanın ötesinde, kişilerin ruhsal dünyasını zenginleştiren ve dini yaşantılarını derinleştiren bir araç olup olmadığı ve bu süreçte nasıl bir rol oynadığı sorgulanmıştır. Bu doğrultuda, mistik tecrübenin bilişsel, duygusal ve kültürel boyutları ele alınmış; müziğin bu çok katmanlı yapıyla ilişkisini ortaya koymak amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde, din psikolojisi, müzik, müzik ve mistik tecrübe etkileşimi alanlarındaki literatür taranarak müziğin mistik halleri tetikleyici potansiyeli ortaya konmuştur. Araştırma, nicel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile Ralph W. Hood (1975) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Ünal (2000) tarafından yapılan“Mistik Tecrübe Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma, farklı sosyo-demografik özelliklere sahip katılımcılardan elde edilen verilerin istatiksel analizine dayanmaktadır. Araştırma bulguları, mistik tecrübe düzeyinin, müziğin hayata anlam kazandırma ve ibadeti derinleştirme durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara yol açtığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, müziğin bireysel ruhsal deneyimlerin ötesinde, kültürel ve toplumsal bağlamlarda da mistik yaşantıları pekiştiren ve güçlendiren önemli bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of music in individuals' mystical experiences. The study explores whether music, beyond being merely an aesthetic element, is a tool that enriches individuals' spiritual worlds and deepens their religious experiences, and what role it plays in this process. In this context, the cognitive, emotional, and cultural dimensions of mystical experience are explored, and the relationship between music and this multilayered structure is evaluated from a theoretical and empirical perspective. Within the conceptual framework of the study, literature on the psychology of religion, music, and the interaction between music and mystical experience is reviewed to reveal the potential of music to trigger mystical states. The research was conducted using quantitative research methods, and the“Mystical Experience Scale,”developed by Ralph W. Hood (1975) and adapted into Turkish by Unal (2000), was used as the data collection tool. The study is based on statistical analysis of data obtained from participants with diverse socio-demographic characteristics. The findings demonstrate that the perception that music adds meaning to life and deepens worship creates significant differences in the levels of mystical experience. The results demonstrate that music is a significant factor that enhances mystical experiences beyond individual spiritual experiences at the cultural and societal level.