Emniyet Teşkilatı'nda iletişim ve çalışanların verimliliğine etkisi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bir uygulama
Communication in Police Organization and the effect on employee productivity an application in Istanbul Police Department
  1. Tez No: 214240
  2. Yazar: MUSTAFA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Emniyet Teskilatı'nda iletisimin çalısanların verimliligini etkiledigivarsayılmakta ve kurumsal anlamda iyi yönetilemedigi iddia edilmektedir. Buvarsayım ve iddiayı arastırmak üzere, Emniyet Teskilatı'ndaki mevcut iletisimdurumunu ortaya koymak ve iletisimin çalısanların verimliligine etkisini tespit etmekamaçlanmıstır. Bu amaçla yönetim bilimi, örgüt ve yönetim kuramları ve kurumsaliletisim konularını kapsayan bir literatür taraması yapılarak teorik alt yapıhazırlanmıstır.Kurumsal iletisim açısından bakmak suretiyle Emniyet Teskilatı'ndakimevcut iletisim durumu, kurum içi ve kurum dısı iletisim faktörleri açısından ortayakonulmustur. Bu baglamda, Emniyet Teskilatı'nın kurum içi iletisimi teknik iletisimve bilgi teknolojileri ile kisiler arası iletisim baslıkları altında incelenmistir. Medya,halk ve diger kurum ve kuruluslarla iletisim baslıkları altında kurum dısı iletisimincelenmis ve hem kurum içi hem de kurum dısı iletisimde kullanılan yazılı iletisimanlatılmıstır.Verimlilik yönetimindeki yeni yaklasımlar çerçevesinde verimlilik kavramı,polis verimliligi ve verimlilik iletisim iliskisi anlatılmıstır. Emniyet Teskilatı'ndakimevcut iletisim yapısı ve iletisim faktörlerine dayanılarak hazırlanan anket, stanbulEmniyet Müdürlügü personeline uygulanmak suretiyle iletisimin çalısanlarınverimliligine etkisi tespit edilmeye çalısılmıstır. Arastırılan probleme çözümgetirecegi ileri sürülen ve ? Daha Verimli Bir Emniyet Teskilatı çin Yeni Bir Model:Kurumsal letisim Daire Baskanlıgı? baslıgı altında gelistirilen öneriye yerverilmistir.Son olarak, çalısmanın hipotezleri ile alan arastırmasında ulasılan sonuçlarkarsılastırılarak bir degerlendirme yapılmıs ve bu konuda bundan sonra arastırılmasıgerektigi düsünülen noktalara deginilmistir.
Özet (Çeviri)
It is assumed that communication in police organization affects employee onproductivity and it is set forth that communication in police organization can not bemanaged well in organizational meaning. To research this hypothesis and claim, it isintended to bring up present status of communication in police organization and todetermine the communication?s effects on employee productivity. For this aim, it isprepared that a theoretical substructure including science of management,organization and management theories and organizational communication topics tolook at searchingly literature.The current status of communication in police organization is presented interms of internal and external communication of organizational factors. Thispresentation is held through organizational communication perspective. In thiscontext, internal communication of police organization is examined under two majortitles: Technical communication and information technologies, and interpersonalcommunication. External communication of police organization is studied in terms ofcommunication with media, public, and other organizations and institutions. Inaddition, the written communication used for both internal and externalcommunication is described.The productivity concept, police productivity, and the relationship betweenproductivity and communication are analyzed in the light of new approaches forproductivity management. A survey is prepared based on the current status ofcommunication in police organization and other communication factors. The effectsof communication on employee productivity are tried to identify by means ofapplication of this survey among the personnel of Istanbul Police Department. Thesestudy findings can suggest a solution for the research problem under a new concept?A New Model For A More Productive Police Organization: OrganizationalCommunication Department?. That is, these study findings clearly prove that a newstructure for a better communication in police organization will be a good solution.Finally, the study hypothesis and the survey results are compared andevaluated. The focal points for further study are referred in this field.