Döviz kuru riskinin tekstil ihracatına etkisi
The affect of exchange rate risk on textile export
- Tez No: 214251
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
1980`lerden itibaren Türkiye' de uygulanan liberal politikaların ihracatıartırmasının yanında döviz kuru riskini siddetlendirmesi hatta ekonomik krizlere yolaçması, konuyu tartısmaların odak noktası haline getirmistir.Bu tezin ana kapsamı ihracatçı bir yapı sergileyen tekstil ve konfeksiyonsektörünün döviz kurlarından ve döviz kuru riskinden nasıl etkilendigidir. Tekstil vekonfeksiyon sektörünün yapısı, gelisimi ile döviz kurlarının teoride ve uygulamadasektörü nasıl etkiledigi ele alınmıstır. Bu etkiyi analiz edebilmek için döviz kurları ilesektörün üretimi arasındaki iliski regresyon analizi ile test edilmis, daha sonra tekstilsektöründeki on firmanın döviz kurlarından nasıl etkilendigi mali tablo ve RiskeMaruz Deger analizleri ile ortaya konmustur.Yapılan arastırmaların sonucunda döviz kurlarının tekstil ve konfeksiyonsektörü üzerinde oldukça etkili oldugu ve özellikle maliyetleri yerli para cinsindenolan tekstil sektörü ihracatı ile arasındaki ters yönlü iliskinin konfeksiyon sektörünegöre daha net oldugu ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
It is the focal point of arguments that liberal politics applied in Turkey from1980 on, causes improve the external trade, and it also causes exchange rate risk andeven economic crisis.The main extent of this thesis to reveal how the textile and manifucture sectorwhich is the leader export sector, to be affected by exchange rates and exchange raterisk. In this thesis we tried to explain that the character of this sector and exchangerate in teoretical and practical. The relationship among the exchange rate and textileand manifucture production is tested by the regression model and then, it is treied toexplain how ten firms in the textile sector to be affected by exchange rate throughthe financial tables and the Analyse of the Value at Risc.The conclusion of this study shows that the exchange rates is very effectiveon this sector especially in textile sector rather than manifucture sector.