Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmen ve diğer personelin okul müdürüyle iletişimlerinde karşılaştıkları yönetimsel sorunlar
Management problems of communication principals and teachers other staff in secondary schools
  1. Tez No: 214267
  2. Yazar: MURAT ŞAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Eğitim yöneticileri ve okul çalışanları arasındaki iletişim, okuldaki performansın artması için önemli bir unsurdur. Bütün yönetsel ve örgütsel faaliyetlerin temelini oluşturan bilgi okulların da var olma nedenidir. Bilgi aynı zamanda da etkili bir iletişim için hayati bir önem taşımaktadır.Okulun hedeflerine ulaşabilmesi, amaçlarını etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilmesi ve öğretmenlerinin gereksinimlerini karşılayabilmesi için iletişim en önemli etkendir. Eğitim kurumlarında etkili bir iletişimi gerçekleşmesi; yönetici ve öğretmen kadrosu arasında, iletişim kanalların sürekli olarak açık olmasıyla sağlayabilir.Yönetim sürecinde öğretmenlerin görüş ve önerilerini almak, alınan görüş ve önerileri değerlendirmek, okul müdürünün başarısını ve gücünü artıracaktır. Bir okulda iletişim açık, anlaşılır ve doğru işleyen kanallarla yapılmıyorsa, okulun amaçlarına ulaşması ve eğitim hedeflerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildirBu çalışma Ortaöğretim Kurumlarında çalışan öğretmen ve diğer personelin okul müdürüyle iletişimlerinde karşılaştıkları yönetimsel sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın evrenini, 2006 ? 2007 Eğitim ? Öğretim yılında, İstanbul ilindeki ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmen ve diğer personel oluşturmaktadır.. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul ilinde bulunan Tuzla (67 %21) Pendik(98 %31), , Kartal(59 %19 , Maltepe(51 %16), Kadıköy(41 %13) ilçelerinde çalışan 316 ortaöğretim kurum çalışanı oluşturmaktadır.Deneklere uygulanan anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Anahtar Kelimeler : İletişim, Eğitim Yönetimi, Öğretmen, MüdürOcak, 2008Murat ŞAŞI
Özet (Çeviri)
The communication between education managers and school staff is an important element to increase the school performance. The information which forms the bases of all management and organizations activities is also the cause of existense of school. Information is also vital for effective commucation.Commucation is the most important thing for schools to reach their goals, realise their aims effectively and to meet teacher?s necessities. The only way to realize effective commucation in educational institutions is to enable to keep commucation ways open constantlyIt increasesthe success and the power of school manager to ask teachers opinions and suggestions and to evaluate them in managment process. It is impossible for school to reach its aim and realize its educational goals. If commucation isn?t clear and accurate in a school.This research has been carried out in order to determine the management problems which teachers and other staff in high school face with school commucatively.This research is based on teachers and other in high schools in İstanbul during 2006-2007 academic year.The models of this research consist of 316 high school staff working in the regions of Tuzla (67-21%) Pendik (98-31%) kartal (59-19%) Maltepe (51-16%), Kadıköy (41-13%) ın the city of İstanbul.SPSS, statistic software has been used to analyze the data from the surveys appliedto the subjects. For the results tables have been formed and interpretated.Key words : Communication, Educationel Management, Teacher. ManagerJanuary, 2008Murat ŞAŞI