Atina şehir devletinde politik ve sosyal reformlar (İ.Ö. 600-400)
Political and social reforms at Athenian city state (600-400 b.c.)
  1. Tez No: 214268
  2. Yazar: LEVENT UFUK AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Arkaik dönemden Klasik dönem Atina demokrasisine ve deniz imparatorluğuna geçişi sağlayan sosyal ve politik reformların ışığında, antik demokrasinin modern demokrasiye yansımaları sergilenmektedir. İ.Ö. 594'te Atinalı yasa koyucu Solon ile başlayan reform hareketleri, Peisistratos'un üçüncü tiranlığı döneminde (İ.Ö. 546-528) gerçekleştirilen imar faaliyetleri neticesinde Atina şehir devletinin merkezi bir yapı kazanmasıyla devam etmiştir. Daha sonra İ.Ö. 508'de Atinalıların lideri olarak ortaya çıkan Kleisthenes, oluşturduğu Beşyüzler meclisiyle (boul?) katılımsal vatandaşlık kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede kendi gücünün farkına varan halk kitlesiyle (demos) demokrasiye giden yolda önemli bir adım atılmıştır. Ephialtes'in İ.Ö. 462'de, o güne kadar Atina'da yönetimi elinde bulunduran, Areopagos meclisinin yetkilerinin azaltılmasıyla birlikte aristokrasinin Atina yönetimi üzerindeki nüfuzu ortadan kalkmış ve vatandaşların devlet meselelerine doğrudan katılımının önü açılmıştır. Daha sonra Perikles döneminde (İ.Ö. 461-429) Atina şehir devleti gerek siyasi gerekse sosyal alanda en muhteşem çağını yaşamış ve radikal demokrasinin hüküm sürdüğü bir deniz imparatorluğu haline dönüşmüştür. Böylece Atina günümüz demokrasileriyle karşılaştırılabilecek kadar güçlü bir demokratik yapıya kavuşmuştur
Özet (Çeviri)
Political an Social Reforms at Athenian City StateIn this study, we examine the political and social reforms of Athens especially in terms of the development of democracy, which also finds its reflection on modern democracy. The reforms had begun in 594 B.C. by the arbitration of Solon and continues at the time of the tyranny of Peisistratos (546-528 B.C.), when the city was centralized as a result of his construction activities. After him, Cleisthenes, the popular leader of Athenians, constituted the boul? (the assembly of Five Hundred), which strenghtened the concept of citizen participation. As a result of this, the people (demos), having realized their power, took an important step in the development of democracy. Afterwards, Ephialtes deprived the Areopagos of some important powers in 462 B.C. This led to the decline of aristocratic influence on the government and the people attained direct participation in the affairs of government. During the period of Pericles (461-429 B.C.), the Athenian state reached the golden age both in political and social terms and became a naval empire in power. As a result of these developments, Athens and state strenghtened its democratic institutions even comparable to the modern democratic ones.