Finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme: Türkiye örneği
Financial liberalization and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 480497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM SAMIRKAŞ KOMŞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uluslararası piyasalarda görülen küreselleşme dalgası ile ülkelerarası ticaretin ve sermaye hareketlerinin önündeki engeller kaldırılmıştır. Gelişmekte olan ülkeler de uyguladıkları liberal ekonomik politikalarla bu sürece uyum sağlamaya çalışmışlardır. Finansal liberalizasyon hareketi, teorik temellerini esas olarak neo-liberal politikalardan almaktadır. 1970'li yılların sonlarından itibaren küresel dünyada ivme kazanan finansal serbestleşme politikaları, 24 Ocak 1980 Kararları ile Türkiye gündemine girmiştir. Özellikle 1990'lı yıllarda finansal serbestleşme politikaları sonucunda ülkelere yönelik sermaye akımlarının yapıları ve etkileri önemli ölçüde değişime uğramıştır. Bu değişim sürecinde toplam sermaye hareketleri içinde faiz-kur arbitrajına yönelik spekülatif amaçlı sermaye hareketlerinin payı giderek artmıştır. Bu gelişmeler sonucunda sermaye hareketlerinin ülke ekonomileri üzerindeki etkileri önem kazanmıştır. Türkiye'de de bu sürece uyum sağlama bağlamında 1989 yılında birtakım reformlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, 1980 yılından itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlayan finansal serbestleşme politikalarının, Türkiye ekonomisinde meydana getirdiği değişiklikleri incelemektir. Genel olarak dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde finansal serbestleşme kavramı ve serbestleşmeye yönelik yaklaşımlar ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ekonomik büyüme kavramı ile teorileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde finansal serbestleşmenin Türkiye ekonomisine girmesi ile birlikte oluşan geçiş süreci ve ekonomik krizlere yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise literatür ile birlikte Türkiye ekonomisi için finansal serbestleşme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ekonometrik analizi yapılmıştır. Türkiye Ekonomisi' nde finansal serbestleşme ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki VAR ve Nedensellik analizleriyle tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization in international markets has removed barriers in front of international trade and capital movements. Developing countries have also tried to adapt to this process with liberal economic policies they have implemented. The financial liberalization movement derives its theoretical bases mainly from neo-liberal politics. The financial liberalization policies that gained momentum in the global world since the late 1970s entered the Turkish agenda by the law of January 24, 1980. Especially in the 1990s, as a result of financial liberalization policies, the structures and effects of capital flows towards countries have changed significantly. In this process of exchange, the share of speculative capital movements towards interest-rate arbitrage in total capital movements has steadily increased. As a result of these developments, the effects of capital movements on the economies of the country have gained importance. In Turkey, a number of reforms were carried out in 1989 in the context of adapting to this process. The aim of this study is to examine the changes in the financial liberalization policies that have been implemented in Turkey since 1980. The study is composed of four parts in the first part, the concept of financial liberalization and approaches towards liberalization are discussed. In the second part, the concept of economic growth and its theories are explained. In the third part, the transition process and the economic crises that occurred together with the introduction of financial liberalization into the Turkish economy were included. In the last part, together with the literature, econometric analysis of the relationship between financial liberalization and economic growth for the Turkish Economy has been made. In the Turkish Economy, the relationship between financial liberalization and economic growth has been tried to be determined through the analysis of VAR and causality.