Avrupa Birliği sosyal politikası'nın oluşumu ve Türkiye
The formation of European social policy and Turkey
  1. Tez No: 214311
  2. Yazar: PETEK ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sosyal Politika sosyal hizmetleri ve sosyal devleti inceleyen bir disiplindir. Genel anlamda sosyal adalet ve sosyal adaletin politika ve toplumla olan ilişkilerine bakmaktadır. Sosyal sorunlar ve etkileriyle ilgilenir ve bu sorunlara barışçıl yollardan ideal çözümler arar. Sosyal politika II. Dünya Savaşı sonrası önem kazanmıştır ve refah devletlerinin temel aracı haline gelmiştir.Küreselleşme bir dereceye kadar fırsatlar temin etse de, ülkeler arasındaki eşitsizlikleri artırmış, daha güçlü bir rekabet baskısına neden olmuş, firmaların dışarıdan ucuz işgücü temin etme ve yer değiştirme faaliyetleri sonucu, belli sektörlerde iş kayıplarına ve sosyal dışlanmaya yol açmıştır. Tez küreselleşme ve sosyal politikanın neye karşılık geldiğini ve bu ikisi arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Avrupa küreselleşme sürecine yön veren önde gelen aktörlerdendir ve bu nedenle Avrupa Birliği sosyal politikasının evrimsel gelişimi açıklanmıştır. Küreselleşme sürecinde yeni sosyal politika ve yeni kavramlar ortaya çıkmıştır ve Avrupa Birliği'nin sosyal politikasının ne kadar sosyal olduğunun sorgulanması gereklidir.Avrupa Birliği bütünleşme sürecinin en başlarında sosyal politika Avrupa düzeyinde marjinal bir konu olarak kalmaktayken şimdi Avrupa Birliği gündeminde önemi giderek artan bir politika alanı haline gelmiştir. Tez, Avrupa Birliği'nin küreselleşme süreci içersinde, ulusal sosyal modeller ve supranasyonel politika hedefleri arasında nerede yer aldığını göstermeyi ve birliğin sosyal politikanın yeni boyutunda ne tür normlar oluşturduğu sorusundan yola çıkarak, temel değişimleri göstermeyi amaçlamıştır.1980'lerde Türkiye, Avrupa Birliği ve diğer global aktörlerle olan ilişkileri vasıtasıyla küreselleşmeye uyum sağlamaya çalışarak, kurumsal değişikliklere yer vererek serbest pazara dayalı gelişme stratejisi benimsemiştir. Avrupa Birliği'nin sosyal politikasının yönü, Türkiye gibi birliğe üye olma yolundaki ülkelerin ulusal mevzuatlarını etkilemektedir. Tezde istihdam ve sosyal koruma konularında yetersiz gözüken sosyal politika uygulamalarının sonuçları tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social Policy is the study of social services and the welfare state. In general terms, it looks at the idea of social welfare, and its relationship to politics and society. It deals with the cause and the affects of the social problems and seeks the ideal solution in peacefull manner. Social Policy has reached its height aftermath the World War II and became the basic instrument of welfare states.Globalization has provided opportunites to some extent, but has increased the disparities between nations and led to stronger international competitive pressure and the loss of jobs in certain sectors and regions as a consequence of firms' outsourcing and relocation activities and caused social exclusion. The thesis takes what globalisation and social policy refers to and the relationship between those two. EU is one of the leading actors shaping the globalisation process thus evolution of European Union Social Policy is going to be explained. During this process, new forms of social policy instruments and new policy concepts came out and there need to question how social EU?s social policy is.At the very beginning of integration process social policy was used to be a marginal field at the European level. Now it has became an increasingly important policy area of the European Union agenda. The thesis aims to display the position where European Union stands between ?European social models? and ?supranational objectives?, through globalization process and what norms he settles in new dimension of social policy field.In the 1980s, Turkey has adopted market oriented development strategy, laying down market based institutional changes, going in line with the globalization, through the relations partly with the Union and the other global actors. The direction of European Union influences the national laws of the countries on the way to membership as in the case of Turkey including social policy implementations. That the outcomes of the social policy implementations likely to seem insufficient in terms of employement and social protection is tried to be discussed in the thesis.