Nakit akış tablosu ile ilgili Türkiye'deki düzenlemeler uluslararası uygulamalarla karşılaştırılması
The regulations about the cash flow statements in Turkey the comparison to international applications
  1. Tez No: 214312
  2. Yazar: LEVENT SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Muhasebe sisteminin temel işlevi, işletmenin mali durumu ve finansal sonuçları ile ilgili bilgileri, ilgili gruplara finansal tablolar aracılığıyla sunmaktır. İşletmelerin bu amaçla düzenlediği finansal tablolardan biri de nakit akış tablosudur. Son yıllarda nakit akış tablosunun önemine vurgu yapılmaya başlanmıştır. Nitekim Uluslararası Muhasebe Standartlarında, nakit akış tablosu, işletmelerce düzenlenmesi gereken ?genel amaçlı finansal tablolar? arasında sayılmaktadır.Nakit akış tablosu, bir faaliyet dönemi içinde ortaya çıkan nakit akışlarını işletme faaliyetlerine ilişkin nakit akışları, yatırım faaliyetlerine ilişkin nakit akışları ve finansal faaliyetlerine ilişkin nakit akışları olarak gösteren tablodur. Diğer bir ifadeyle birbirini izleyen iki dönem arasında nakit ve nakde eşdeğer varlıklardaki değişmeyi açıklamayı amaçlayan bir tablodur. Nakit akış tablosu, işletmedeki para akışını özetleyerek hem geçmişin finansman politikasının değerlendirilmesinde hem de geleceğe yönelik nakit planlamasının yapılmasında yönetime ve ilgili taraflara önemli bilgiler sunar.Bu çalışmanın amacı, nakit akış tablosunun düzenlenmesinde uyulacak esasları ve konuyla ilgili Uluslararası Muhasebe Standartları kapsamında yapılan çalışmalar ve Türkiye'deki düzenlemeleri incelemektir.
Özet (Çeviri)
The basic function of the accounting system is to present the information about the financial condition and the financial results of the enterprise to the related groups by means of the financial statements. One of the financial statements that the enterprise regulates is the cash flow statement. In the recent years, cash flow statement has started to be significant. However, the cash flow statement is served among the ?Financial Statements for General Purpose? in the International Accounting Standards.The cash flow statement that shows the cash flows which have arisen in an operating period, the cash flows regarding operating activities and the cash flows regarding investment activities and financial activities. In other words, it is a statement that aims to describe the alternation in the cash and equivalent to cash assets between the consecutive periods. The cash flow statement gives important information about both the evaluation of financial policy in the past by summing up the currency flow in the enterprise and cash planning for future to the management and the concerning parts.The purpose of this study is to analyze the bases in the regulating of the cash flow statement, the related studies done within the International Accounting Standards and the regulations in Turkey.