Türk ordusunda zırhlı birlikler
  1. Tez No: 214313
  2. Yazar: TEOMAN ENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFULLAH YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türk Zırhlı Birliklerinin tarihini inceleyen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Geçmişten günümüze tankın gelişiminin anlatıldığı birinci bölümde; Tank ve ZPT (zırhlı personel taşıyıcı) hakkında genel bilgi verilerek tank, doğrudan ateş eden top ya da otomatik silahlarla donatılan ve kendi motoruyla paletler üzerinde hareket eden, üzeri tümüyle kapalı, zırhlı askeri araç olarak tanımlanmıştır. Genel özellikleri itibariyle tanka fazlasıyla benzeyen ZPT'nin tanımı ayrıca verilmiş ve temelde ZPT'nin, piyadenin çatışma alanına taşınması amacı belirtilerek her ikisi (Tank ve ZPT) arasındaki ereksel farklılığa vurgu yapılmıştır. Tank öncesi dönemlerde, harp ihtiyaçları gereği tahripkar savaş araçlarının tankın ataları olarak kabul edilebileceği belirtilmiş, eski Çinlilerde, Asurlularda, Mısırlılarda, Romalılarda iki tekerlekli hafif savaş arabaları, kapalı savaş arabaları, orta çağın zırhlı şövalyeleri ve ağır süvarisi, Hannibal ve Timur'un fillerine bu kapsamda değinilmiştir. Türk Zırhlı Birliklerinin tarihsel gelişimini konu alan ikinci bölümde; 1928 yılında ilk kez Fransızlardan, 1918 yılında üretilen 37 mm toplu bir Renault FT-17 Tankının satın alındığı, zırhlı birlik olarak nitelenebilecek ilk tank taburunun ise Lüleburgaz'da 1934 yılında kurulduğu, mürettebat/personelin kıyafet, rozet ve işaretlerinin gelişimi ile daha büyük çaplı zırhlı birliklerin kuruluşu, zırhlı birliklerde eğitim, eğitimde verimliliği arttırma çalışmaları bağlamında teknoloji-yoğun eğilimlere değinilmiştir. Günümüz zırhlı birliklerinde kullanılan mevcut silah, araç ve mühimmat hakkında bilgi verilen son bölümde, zırhlı birliklerde bulunan tank, ZPT, bunların silah sistemleri ile kullanılan mühimmat ve özellikleri ile ortaya çıkışından itibaren tankın gelişiminde belirleyici faktör olan tanksavar silahları anlatılmıştır. Ayrıca, Türk Ordusunda yürütülen modernizasyon çalışmalarına değinilmiş ve sonuç bölümünde; modern ana muharebe tanklarının sınırsız geliştirme harcamalarının olduğu, günümüz koşullarının, gerek tankların üretimi gerekse modernizasyonu alanında kendi öz kaynaklarımızı kullanarak ulusal sistem ve teknolojimizi kurmayı gerektirdiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which covers Turkish Armored Troops? History, includes three parts. In the first part, which gives the progress of tank from past to present, General knowledge is given about tanks and APC?s (Armored Personnel Carrier), tank is defined as an armored military vehicle equipped with a barrel or automatic weapon systems, capable of moving on caterpillars with its own engine and totally covered with armor. The definition of APC, which is mostly similar to tank in general, has also been given and the difference between these two vehicles (tank and APC) has been stressed in the lieu of power by implying the APC?s purpose on deploying of infantry to battle field. İt is implied that in the ancient time before tank being used, the terminator battle vehicles can be accepted as the ancestors of tank, and from this point of view, the chariots of ancient Chinese, Assyrians, Egyptians and Romans and the armored cavaliers, heavy cavaliers of middle ages and the elephants of Hannibal and Timur are discussed. In the second part, in which the historical progress of Turkish Armored Troops is explained; it is mentioned that the first tank was bought from France in 1928, which was a Renault FT-17 made in 1918 with a 37 mm canon, and the first tank battalion was established in Luleburgaz in 1934. In addition, the topics such as the progress of the uniforms, emblems and insignia on the crew/personal, the establishment of the bigger armored troops, the education in armored troops, technology-intensive tendencies in the context of raising productivity in the training are narrated in this part. In last part, in which the information is given about the arms, vehicles and the ammunitions are used in the contemporary armored units, the qualifications and the ammunitions used with the weapon systems of tanks and the APC?s and also anti-tank weapons, which are the characteristic factor since the beginning of the development of tanks, are explained. In addition, the modernization work carried out by Turkish Army is explained and in the conclusion, it is explained that the contemporary conditions require that we have to use our own resources to establish our national system and technology on both field of production and modernization of tanks.