Türk ordusunda İkinci Dünya Savaşı sonrası askerî eğitimde batı etkisi (1945-1960)
In the Turkish army after the Second World War western influence in military education
  1. Tez No: 997477
  2. Yazar: HÜRÜ GÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFDAL AS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İkinci Dünya Savaşı sonrasında gelişen Türk- Amerikan ilişkileri çerçevesinde kurulan askeri yardım misyonu (JAMMAT) kapsamında Türk Kara Hava, Deniz Kuvvetleri'nde gerçekleştirilen dış kaynaklı yeniden yapılandırma faaliyetlerini ve bu süreçlerin Türk ordusunda meydana getirdiği değişim ve dönüşümün askeri eğitim boyutundaki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. 1880'li yıllardan İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına kadar askeri eğitim alanında Alman doktrinini benimseyen Türk Ordusu, savaş sonrası dönemde Truman Doktrini çerçevesinde sağlanan askeri yardımlar ile birlikte Amerikan strateji ve doktrinini uygulamaya yönelmiştir. Bu dönüşüm sürecinin daha sağlıklı ve bütüncül bir şekilde analiz edilebilmesi amacıyla çalışmada öncelikle askerlik kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Türkiye için Truman Doktrini ile başlayan askeri alandaki değişim ve dönüşümün, Türkiye'nin NATO üyeliği ile Türk ordusunun uluslararası güvenlik sistemine entegrasyonu detaylı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the external restructuring activities carried out in the Turkish Land, Air and Naval Forces within the scope of the military aid mission (JAMMAT) established within the framework of Turkish-American relations that developed after the Second World War, and the effects of these processes on the military education dimension of the change and transformation in the Turkish army. It aims to reveal. The Turkish Army, which adopted the German doctrine in the field of military training from the 1880s until the end of the Second World War, turned to implementing American strategy and doctrine with the military aid provided within the framework of the Truman Doctrine in the post-war period. In order to analyze this transformation process in a healthier and more holistic way, the emergence and historical development of the concept of military service are discussed in the study. The change and transformation in the military field that started with the Truman Doctrine for Turkey and the integration of the Turkish army into the international security system with Turkey's NATO membership were analyzed in detail.