İlköğretim okulu öğretmenlerinin eğitim örgütlerinde duygusal şiddete ilişkin görüşleri üzerine bir araştırma
A research on the views of elementary school teachers related to mobbing in the educational organizations
  1. Tez No: 214324
  2. Yazar: NURETTİN ONBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REFİK BALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştrma, ilköğretim okulu öğretmenlerinin eğitim örgütlerinde iletişim biçimine saldılar', `sosyal ilişkilere saldılar', `itibara saldılar', `göreve yönelik sdılar' boyutlarında duygusal şiddete ilişkin öğretmen görüşlerini ortaya koymayı, öğretmenlerin karşılaştıkları duygusal şiddet eylemlerini ve duygusal şiddete ilişkin öğretmen görüşlerinin, cinsiyet, medeni durum, kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamayı amaçlamıştır. Betimsel tarama niteliğinde olan bu araştırmada, ilköğretim okulu öğretmenlerinin kişisel özelliklerine ilişkin `Kişisel Bilgi Formu' ile veri toplamak amacıyla araşştırmacı tarafından geliştirilen `Duygusal Şiddet Ölçeği' kullanılmıştır. Duygusal Şiddet Ölçeği toplam 35 maddeden oluşan ve duygusal şiddeti dört ayrı boyutta değerlendiren bir ölçektir. Araştırmacı tarafından geçerlilik ve güvenirliği test edilen ölçeğin ?İletişim Biçimine Saldılar? boyutunda 6, ?Sosyal İlişkilere Saldılar? boyutunda 6, ?İtibara Saldılar? boyutunda 13, ?Göreve Yönelik Saldılar? boyutunda 10 madde yer almaktadır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa ili merkez ilçedeki 62 ilköğretim okulunda görev yapan 2542 öğretmen oluşturmuştur. Zaman ve ekonomik sınırlılıklar nedeniyle araştırmada örneklem alma yoluna gidilmiştir. Bu amaçla araştırma, 470 ilköğretim okulu öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS programı ile bilgisayar ortamında yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Scheffe ve Dunnett C testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Araştırmada, ilköğretim okulu öğretmenlerinin, iletişim biçimine saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına ?bazen? düzeyinde, sosyal ilişkilere saldılar, itibara saldılar, göreve yönelik saldılar boyutlarında yer alan duygusal şiddet davranışlarına ise, ?nadiren? düzeyinde maruz kaldıkları bulunmuştur. İlköğretim okulu öğretmenlerinin görüşlerinin ortalama yüzde değerlerine göre; öğretmenlerin %23.5'i iletişim biçimine saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına, %12'si sosyal ilişkilere saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına, %13.5'i itibara saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına, %16.5'i göreve yönelik saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına sürekli maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir Bu ortalamalara göre, araştırmaya katılan ilköğretim okulu öğretmenlerinin yaklaşık % 17'si duygusal şiddet mağdurudur. Araştırma bulgularına göre, ilköğretim okulu öğretmenlerinin iletişim biçimine saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına ilişkin görüşleri, cinsiyete, medeni duruma, kıdeme ve öğrenim durumuna göre farklılaşmamaktadır. öğretmenlerinin sosyal ilişkilere saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına ilişkin algıları, cinsiyete, medeni duruma ve öğrenim durumuna göre farklılaşmamakta, buna karşın kıdem değişkenine göre farklılık göstermektedir. Kıdemi 16-20 yıl arasında olan öğretmenler, kıdemi 1-5 yıl arasında olan öğretmenlerden daha yüksek düzeyde bu boyutta yer alan duygusal şiddet eylemlerine maruz kalmaktadır. İtibara saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri, cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmazken, medeni duruma ve kıdeme göre anlamlı farklılık göstermektedir. Bekar öğretmenler evli öğretmenlerden, kıdemi 11-15 yıl arasında olan öğretmenler, kıdemi 21 ve üzerinde olan öğretmenlerden yüksek düzeyde bu boyutta yer alan duygusal şiddet davranışlarına hedef olmaktadır. öğretmenlerin göreve yönelik saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına ilişkin algıları, medeni duruma, kıdeme ve öğrenim durumuna göre farklılaşmazken, cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Göreve yönelik saldılar boyutunda yer alan duygusal şiddet davranışlarına, kadın öğretmenler, erkek öğretmenlerden daha yüksek düzeyde maruz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the elementary school teachers? views related to mobbing which they face at educational organizations in the dimensions of ?attacks to communıcation manner?, ?attacks to social relations?, ?attacks to prestige?, ?attacks to duty? and determining whether the behaviours of mobbing that teachers face and the theachers? views of mobbing differentiated according to the variables of gender, marital status, tenure and education level. In this descriptive research ?Personal Data Form? related to the personal traits of elementary school teachers and ?Mobbing Scale? that was developed by the researcher to collect data were used. Mobbing Scale composed 35 items and evaluates mobbing in four different dimensions. The Scale, whose validity and reliability are measured by the researcher includes 6 items in ?attacks to communication manner?, 6 items in ?attacks to social relations?, 13 items in ?attacks to prestige? and 13 itemss in ?attacks to duty? dimensions The study was conducted in the centre of Şanlıurfa. The population of the research composes 62 elementary schools and 2542 teachers who are working in these schools. Time and economic restrictions led us to take sample in the study. Thus research was conducted on 470 elementary school teachers randomly. The statistical analysis of data was realized by SPSS program on computer. In the analysis of data frequency, percentage distribution, mean, standard deviation, t test, one way Anova, Scheffe and Dunnett C test are used. The results of the research were summarized below: Results of this study showed that elementary school teachers `sometimes? are faced to mobbing in the dimension of attacks to communıcation manner and `seldom? in the dimensions of attacks to social relations, attacks to prestige and attacks to duty. Moreover results showed that 23.5 percent of teachers stated that they are faced to mobbing in the dimension of attacks to communıcation manner, 12 percent Click here to buy of them reported that they experience mobbing at attacks to social relations, 13.5 percent of teachers face to mobbing in the dimension of attacks to prestige. Considering these percentages, it can be said that nearly 17 percent of teachers are the victim of mobbing. The findings of the research showed that the opinions of elementary school teachers related to behaviours of mobbing in the dimension of attack to communıcation manner were not differentiated according to their gender, marital status, tenure and education level. The views of teachers related to the beheviours of mobbing in the dimension of attacks to social reletions were not differentiated according to their gender, marital status and education level however, they were differentiated according to tenure. In this aspect, teachers who have 16-20 years tenure exposed mobbing more than those who have 1-5 years tenure. While the views of the teachers related to the behaviours of mobbing in the dimension of attacks to prestige were not differentiated according to their gender and education level, they were significantly differentiated in marital status and tenure. In this aspect, teachers who are unmarried and theachers who have 11-15 years tenure are faced to mobbing behaviours more than those who are married and those who have 21 years or over job tenure. Whereas the perceptions of teachers related to the behaviours of mobbing in the dimension of attacks to duty were not differentiated according to their marital status, tenure and education level, they were significantly differentiated according to their gender. In this manner, female teachers are faced to mobbing behaviours in the dimension of attacks to duty more than their male counterparts.