İlköğretim okulunda görevli sınıf öğretmenlerinin bazı değişkenlere göre örgütsel bağlılık düzeyleri (Sakarya il örneği)
Organizational commitment levels of the class teachers who work in Sakarya province according to some changeables
  1. Tez No: 228665
  2. Yazar: VEYSEL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilimsel nitelikli bu araştırmada; Sakarya ilinde görev yapan Sınıf öğretmenlerinin YerleşimBirimlerine göre Örgütsel Bağlılık Düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışma ile;a-Öğretmenlerin görev yaptıkları yerleşim birimlerine göre örgütlerine olan duygusal bağlılık düzeyleri,b-Öğretmenlerin görev yaptıkları yerleşim birimlerine göre örgütlerine olan zorunlu bağlılık düzeyleri,c-Öğretmenlerin görev yaptıkları yerleşim birimlerine göre örgütlerine olan normatif bağlılık düzeyleri,d-Öğretmenlerin cinsiyetleriyle, görev yaptıkları örgütlere olan bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı,e- Öğretmenlerin Yaşlarıyla, görev yaptıkları örgütlerine olan bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı,f- Öğretmenlerin görev yaptıkları okul türlerine göre örgütsel bağlılık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır.Araştırma III bölümden oluşmuştur. I. Bölümde araştırmanın materyali ve yöntem ele alınmıştır. II. Bölümde kuramsal bilgilere yer verilmiştir. III. Bölümde ise araştırma sonucunda elde edilen veriler yorumlanmış, sonuç ve öneriler belirtilmiştir. Araştırmada, Sakarya İli Adapazarı Merkez İlçesi ve Sapanca İlçesinde bulunan 313 Sınıf Öğretmenine, II Bölümden oluşan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this academical study; organizational commitment levels of the class teachers who work in Sakarya according to their allocation units have been tried to define.In this study;a-Effective Commitment levels towards their organizations of the teachers according to the allocation units where they work,b-Continuance commitment levels towards their organizations of the teachers according to the allocation units where they work,c-Normative commitment levels towards their organizations of the teachers according to he allocation units where they work,d-Whether being a meaningful relationship between the teachers genders and their commitments towards the organizations,e-Whether being a meaningful relationship between the teachers ages and their commitments towards the organizations,f-Whether being a meaningful relationship among organizational commitment levels according to the school varieties have been researched.The research consists of two parts. In the first port meterial and method of the research have been discussed. The second part contains the oretical knowledges. And in the third part, the data gained from the research has been explained and also the results and the suggestions have been defined. A questionnaire consisting of three parts was used as the data collecting instrument for the research.This questionnaire administered to 313 classroom teachers being in Adapazarı,Sakarya and Sapanca.