Kur'an'da beden sağlığı ile ilgili ayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of verses about body health in Quran
  1. Tez No: 214331
  2. Yazar: MEHMET EMİN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kur'an insanlara dinî, ahlakî ve hukukî kuralları gösterirken, aynı zamanda insanın sağlığını ilgilendiren bazı konulardan bahsetmiş ve insanın her türlü bedenî ve ruhî ra-hatsızlıklardan korunmasını istemiştir. Bu yönüyle Kur'an, sunduğu temel prensiplerle insanların sıhhatli olmasını temin eden bazı mükellefiyetlerden bahsederek onların dik-katlerini buraya çekmiştir. Bununla da, insanın sağlığını emniyet altına almak istemiştir. Kur'an, insanın hem beden hem de ruhî sağlığından bahsetmektedir. Ancak ikisi beraber ele alındığında, çok geniş bir hacim tutacağından dolayı bu çalışmamızda, sade-ce ?Beden Sağlığıyla? ilgili mevzuları ele aldık. Kur'an, beden sağlığını ilgilendiren bazı hususlardan dolaylı olarak bahsetmekte-dir. Kur'an, dini birer yükümlülük olarak yerine getirilen namaz, hac ve orucun ve bu ibadetlere bağlı olan abdest ve guslün, beden sağlığı için faydalı olduğunu, yine uyku-nun ve ölülerin gömülmesinin de, beden sağlığı ve koruyucu hekimlik açısından önemli olduğunu vurgulamaktadır. Kur'an, insan sağlığına büyük önem verdiği için beden sağlığına yönelik bazı hu-susları doğrudan ifade etmektedir. Özellikle dengeli beslenmenin gerekliliğine işaret eder; aşırı yemekten ve dengesiz beslenmekten sakındırır. Yer yer beden sağlığı için ko-ruyucu tedbirleri önerir ve tehlikeli şeylere karşı uyarır. Aynı şekilde, bazı gıdalardan bahseder. Meselâ, proteinli yiyeceklerden et, balık ve süt gibi besinlerle; hurma, üzüm, nar, muz, incir, kiraz gibi meyvelerin ve sarımsak, soğan, acur, kabak gibi sebzelerin önemine işaret eder. Bunun yanında Kur'an, leş ve domuz eti gibi yiyeceklerin ve alkol ile kan gibi içeceklerin zararlarından ve sağlıksız beslenmeden bahsederek bunlardan kaçınılması gerektiğini vurgular. Kısaca Kur'an, sağlıklı yaşamı temin etmek için bir takım koruyucu prensipler koyduğu gibi, hastalandıktan sonra da modern bir teşhis ve tedavi usulüne göre hastalı-ğın izale edilmesine teşvik eder.
Özet (Çeviri)
The Koran provides some basic religious, moral, and legal rules in general, and talks about topics that would protect people?s health. By dealing with such topics, it asks believers to be away from harmful things in foods and drinks. The Koran mentions of people?s physical and spiritual health. Dealing with both subjects, will require too much time that will be beyond our MA thesis time limit. So we will deal with the first subject which deals with ?Physical Health?. The Koran mentions of the subjects which deals with the physical health indirectly. Those subjects includes some religious obligations such as namaz / salat (five time daily prayer), oruç/sawm (fasting), hajj (pilgrimage), and abdest /wudu and gusül (ritual ablution, washing whole body) . These prayers are useful for our physical health. It also emphasizes on the importance of sleeping. Not to mention burrying the dead persons to prevent people from getting sick because of the unburried corpse, and also to ensure the healty environment. The Koran also talks of some subjects thet relate to physical health directly, such as the necessity of balanced diet, abstaining from eating too much and such issues. Sometimes, it suggests preventive medicine for physical health and warns against dangerous things. In the same way, it mentions of some nutrituous foods such as importance of eating proteinaceous food such as meat, fish, and milk; fruits such as dates, grapes, pomegranate, banana, fig, cherry, and vegetables such as garlic, onion, cucumber, zucchini. On the other hand, the Koran emphasizes on the necessity of avoidance the following unhealthy diets and drinks such as drinking blood, alcohol, and eating foods such as pork products and carcass. As conclusion; the Koran suggests believers to eat clean and healthy diets to have healthy body and mind, and discourage them to be away from consuming unclean and unhealthy food and drinks to prevent them from getting illnesses to their body and mind.