Garanik kıssası ve oryantalist yaklaşımlar
Garanic story and orientalist approaches
  1. Tez No: 214332
  2. Yazar: MUHAMMED BALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezimizde garanik kıssasını ele aldık. Bu kıssa etrafında ileri sürülen görüşlerin bazılarını inceledik. Bununla ilgili olarak tezimizi dört ana başlığa ayırdık. 1. Garanik kıssasından ana hatlarıyla bahsedildi ve İslam kaynaklarında garanik kıssası başlığı altında Taberi, Zemahşeri, Razi, Beydavi, Nesefi, Ahmet Hamdi Aksekili'nin görüşlerini başlıklar halinde inceledik. Her bir âlimin bakış açısının farklı olduğunu gözlemledik. 2. Rivayetlerin tahlil ve tenkidi yapıldı. Bu başlığı da iki alt başlık halinde inceledik. a. Senet yönünden tahlil ve tenkidi. b. Metin yönünden tahlil ve tenkidi. Konuyla ilgili rivayetler arasındaki çelişkileri ve ayrıntıları bu bölümde inceledik. Rivayetleri kabul eden âlimler olduğu gibi, rivayetler arasındaki bu farklı anlatımlar doğrultusunda farklı görüşler ileri sürenlerde vardır. Birde rivayetlerin tamamını reddeden âlimler var ki, bunlar garanik olayı diye bir olayın vuku bulmadığını meselenin sonradan uydurulduğunu ileri sürmüşlerdir. İşte bu başlıkta bu konuları ele aldık. 3. Bazı oryantalistlerin garanik kıssasına yaklaşımları. Bu başlık altında da Dozy, Watt, Rudi Paret, Caetani ve Regis Blachere'nin görüşlerinin her birini ayrı alt başlıklar halinde inceledik. Caetani haricinde hemen hemen hepsi hadisenin vuku bulduğunu ve bu olayın bir aslının bulunduğunu ileri sürmüşlerdir. İşte tezimizin bu kısmında bu oryantalistlerin görüşlerini inceledik. Zaman zaman bazı tahlillerde bulunduk. 4. Garanik rivayetinin oryantalist Kur'an tasavvurundaki rolü. Bu başlık altında garanik olayının batılı müellifler tarafından ne kadar suiistimal edildiğini görmüş olduk. Bu bahane edilerek peygamberimiz ve İslam dini hakkında ağır ithamlarda bulunulduğunu saptadık
Özet (Çeviri)
We have evaluated the Garanik event in our these is. We have also analyzed few of the ideas that were put forward around the event. Our thesis has been divided into four main titles. 1. The Garanik event has been evaluated in terms of its basics, and we have analysed the opinions of Taberi, Zemahşeri, Razi, Beydavi, Nesefi, Ahmet Hamdi Aksekili within Islamic bibliography and terminology. We have found out that there are differences in each one of the scholars? ideas. 2. We have criticised and analysed the narratives. The title also falls into two main sub-titles. a. Critics and analyses in terms of documents (written proofs). b. Critics and analyses in terms of text. We have examined the details and conflicts amongst the narratives related to the subject within this section. We have encountered some scholars who admitted the narratives while the others have asserted different opinions aside from the aforementioned opinions amongst those narratives. On the other hand, there are some other scholars who have totally rejected the event since it had never happened and asserted that it had been made up. The section mainly deals with these subjects. 3. The approaches of some Orientalists. In this section, we have evaluated each one of the opinions of Dozy, Watt, Rudi Paret, Caetani and Regis Blachere under different sub-titles. Almost every Orientalist, except Caetani, have put forward that the event had occurred and it was an actual event. We have examined the opinions of these Orientalists under this section. Sometimes, we have done some analyses. 4. The role of the Garanik event in the Orientalist imagination. We have found out that how much the event had been abused by the western authors. We have confirmed that Islam and our prophet were badly accused under cover of this