Hz. Aişe ve tefsir ilmindeki yeri
Hadrat Aisha and her position of tafsir sciences
  1. Tez No: 214333
  2. Yazar: NİLGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'an'ın en büyük tefsir kaynağı kendisi olurken ikinci önemli tefsir kaynağı Hz. Peygamber (s.a.s)'dir. Hz. Peygamber'in açıklamada bulunmadığı yerlerde sahabe tefsiri gelmektedir. Sahabeler arasında ise tefsir alanında Hz. Aişe çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Hz. Peygamber'in (s.a.s) eşi olması nedeniyle onun yanında bulunmuş, vahyin nüzulünun büyük bir bölümüne şâhit olmuş, âyetlerin inişine sebep teşkil eden olayların içinde yaşamış ve Hz. Peygamber'in (s.a.s) eğitim ve öğretiminden geçmiş zeki kadın Hz. Aişe'nin yeri, tefsir ilmi açısından vazgeçilmez bir hazine hükmündedir. Zira o, cahiliye devri adet ve geleneklerinden uzak bir şekilde İslamın ahlak ve hükümleriyle yetişmiştir. Diğer taraftan Kur'an'ın nazil olduğu ortam ve ahvali çok iyi tanımış, Kur'an'ı, Kur'an'la, sünnetle ve akılla tefsir etmiş, birçok âyetin nüzul sebebine şâhit olması açısından da Kur'an'ın anlamına vâkıf olmuş, âyetlerin hikmet ve manalarını anlamada diğer sahabelere göre ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Çalışmamızın giriş kısmında Hz. Aişe'nin hayatı ve ilmi şahsiyeti hakkında bilgi verilmiş, birinci bölümde, onun daha önce ortaya konulmamış bir hazine hükmünde olan tefsir ilmindeki yeri ve bu ilme katkısı ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Aişe'nin tefsirinin çeşitli ilimler açısından özellikleri ele alınmıştır. Çalışma sonuç bölümüyle sona ermiştir. Click here to buy ABBYY PDF Transformer 2.0 www.ABBYY.com Click here to buy ABBYY PDF Transformer 2.0 www.ABBYY.com
Özet (Çeviri)
There are two main sources of Qur?anic commentary: the Qur?an itself and the Prophet Muhammed. As far as the verses of the Qur?an which are not commented on by the Prophet, the interpretation of the companions is decisive Aisha is one of the most eminent commentators among the companions. Given the fact that she was the spouse of the Prophet Muhammed, that she witnessed most of the period of revelation and that she is a brilliant woman educated by the Prophet himself, the position of Aisha in the science of hadith is indispensable. As she was grown up in an environment which was alien to the customs and traditions of the Period of Ignorance, she was brought up with the values of Islam. On the other hand, she knew well the conditions and environment in which the Qur?an was revealed, and commented the Qur?an by using other verses in the Qur?an, prophetic sayings and by recording rational method. She was better than the other companions in her interpretation of the Qur?an and her grasping of deep meaning of the verses. In the Introductory part of our thesis, the life and knowledge of Aisha was explained. In the first chapter, her position in the first chapter, which is mainly ignored, and her contribution to the science of Qur?anic commentary were examined. In the second chapter, the relation of her interpretation to other sciences was analyzed. The thesis ended with a conclusion.