Hz. Peygamberin hanımlarından Zeyneb Binti Cahş'ın hayatı , kişiliği , İslam tarihindeki yeri ve önemi
The life and personality of Zeyneb Bt. Cahş, the wife of the prophet
- Tez No: 214334
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zeyneb, Kureyş'in soylu ailelerinden biri olan Cahşoğulları kabilesine mensub olup, annesi Hz. Peygamber'in halası Ümeyme bt. Abdulmuttalib'dir.Hz. Peygamber İslam'ı tebliğ etmesiyle birlikte, ailece müslüman olup Medine'ye hicret etmişler, bu uğurda pek çok zorluğa katlanmışlardır.İlk evliliğini azatlı bir köle, aynı zamanda Hz. Peygamber'in evlatlığı olan Zeyd b. Harise ile gerçekleştirilmiştir. Ancak ve soylu olan Zeyneb'in kölelikten azat edilmiş biriyle evlenmesi o dönem toplumda var olan denklik anlayışına aykırı düşmektedir. Bu anlayışın yıkılması ve insanlar arası eşitliği sağlama amacıyla yapılan bir evlilik beklenen huzur ve mutluluğu getirmedi. Kısa bir süre sonra boşanma gerçekleşti. Boşanma vuku bulduktan sonra h.5. yılında Allah'ın emri ile Hz. Peygamber ile Zeyneb evlendi. Bu izdivaç daha önce kaldırılan evlatlık kurumuna ait toplumda yer etmiş geleneklerin tamamen ortadan kaldırılmasını amaçlamaktaydı.Hz. Peygamber'in Ümmü Seleme ile evliliğinden sonra, Peygamber eşleri arasına katılan Zeyneb, Peygamber'in yedinci hanımıdır. Hz. Peygamber'le evli kaldığı altı yıl boyunca hiç çocuğu olmamıştır. Hayatı, ibadet ve infak ile geçen Zeyneb Hz. Peygamber'den 11 hadis rivayet etmiştir.Hz. Ömer'in halifeliği zamanında, h.20. yılında Medine'de vefat etmiş, Bâki mezarlığına gömülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Zeyneb, Müslüman Kadın, Hicret, İbadet ve İnfak, Peygamber Hanımı.
Özet (Çeviri)
Zeyneb belongs to the tribe of Cahşoğulları Which is are of the most noble families of Kureyş. Her mother is the Prophet Muhammed?s aunt Umeyme bt. Abdulmuttalip.With the Prophet Muhammed?s proclamation of İslam, they accepted it and they migrated to the Medina and they endured many difficulties in this way.Her first marriage was with Zeyd b. Harise who was an emancipated slave and the Prophet Muhammed?s adopted child at the same time. As Zeyneb was noble and aristocratic, her marrying to an emoncipated slave was controry to the Society?s under standing of equality.This marriage was made in order to destroy this idea and to keep the equality between the people but it didn?t bring peace and happiness as it had been expected. After the divarce the Prophet Muhammed and Zeyneb got married with the order of ALLAH in 5.A.H.This marriage aimed to destroy the traditions about adopted children.After the Prophet Muhammed?s morriage with Ümmü Seleme Zeyneb is Muhammed?s seventh wife.She hadn?t had a child during 6 years morriage.Her life consisted of worship and praying for the God.She had told 10 coatations from the Prophet Muhammed.She died in Medina in 20 A.H.(After Hegira) when Ömer was the caliph , and was buried to the Baki grave yard.KEY WORDS: Zeyneb, Müslim Women, Hegira, worship, the Prophet?s wives.