Kur'an'da Allah'ın gazabına uğramış insanlar ve toplumlar
The individuals and societies suffered from the rage of god in the Holy Koran
- Tez No: 214340
- Danışmanlar: PROF. MUSA KAZIM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalısmamızın konusunu Kur'ân-ı Kerim'de Allah'ın gazabına uğramıs toplumlar ve bireyler olusturmaktadır. Gazap, öfke ve kızgınlık demektir. Allah için öfke ve kızgınlık ise ?kullar arasındaki haksızlıklardan dolayı suçluyu cezalandırması? anlamına gelir. Gazap kavramı sadece Kur'an-ı Kerim'de değil, bütün kutsal metinlerde olduğu gibi Tevrat ve ?ncil'de de yer almaktadır. Gazap kavramının Kur'ân ve hadislerdeki kullanımına ayrı baslıklar altında genel örnekleriyle yer verdik. Gazapla yakın anlamda Kur'ân'da geçen diğer kelimelere de değindik. Kur'ân'da gazap kavramı genel anlamda önceki nesiller için kullanılmıstır. Önceki nesillerin Allah'ın gazabına uğramalarının sebebi, Allah'a isyan etmeleri ve diğer insanlara haksız davranmalarıdır. ?syan ve haksız davranısa karsı Allah'ın gazabı ve gazabının neticesi olan azap ve helak, adaletinin bir sonucudur. Zulme rıza göstermek, zalimi cezalandırmamak adaletsizliktir. ?slam dininin temel anlayısı ise adalettir. Kur'ân-ı Kerim'de Allah'ın gazabına uğramıs her toplum ve bireyin cezalandırılma sebebi dar anlamda tek tek ele alınmıstır. Bu sebepleri ayrı ayrı ele almamızın nedeni geçmisten ibret alabilmektir. Kur'ân'da, ?Sünnetullah? olarak adlandırılan ilahi kanunun, zamanın farklılasmasıyla değismeyeceği belirtilmistir. Günümüzde de aynı yollardan geçip aynı fiilleri tekrarlayan toplum ve bireylerin basına öncekilere benzer cezaların gelmesi kaçınılmazdır. Kur'ân-ı Kerim'de önceki toplum ve bireylerin Allah'ın gazabına uğramalarını anlatan sahnelerin bu kadar çok yer almasının sebebi, insanoğlunun azgınlastığında basına gelebilecekleri önceden bilip, muhtemel bu yakın tehlikeden kendisini korumasını sağlamaktır. Bu yönüyle gazap konusunu içeren Kur'ân pasajları, ?ilahi uyarı ve ikaz? niteliği tasımaktadır. Kur'ân'da sadece gazap ve helak olaylarına yer verilmez; aynı zamanda bu felaketlerden korunma yolları da gösterilir. Kur'ân-ı Kerim'de, Allah'ın emir ve yasaklarına uygun davranmanın insanı, sözkonusu felaketlerden koruyacağı belirtilir. Ayrıca insanın, günah islemesi durumunda Allah'tan bağıslanma dilemesi, Kur'ân'da verilen ilahi gazaptan kurtulus reçetelerindendir.
Özet (Çeviri)
The individuals and societies suffered from the rage of God in The Holy Koran form the topic of our study. Rage means anger. For God, anger means to punish the criminals who cause injustice among the people. This concept, rage, is located not only in The Holy Koran but also in all sacred texts and in Torah and in the Bible. We have included the usage of the concept, rage, in The Koran and hadithes with common examples under different titles. We have referred to the other words that have similar meanings to rage in The Koran. The concept, rage, has generally been used for the previous generations? suffering from the rage of God is their rebelling and doing an justice to other people. The rage of God against rebellion and justice and the torment and destruction that are the conclusions of rage are the result of God?s justice. To consent to cruelty, not to punish the cruel is inequity. But, the fundamental principal of Islam is justice. In The Holy Koran, the reasons for the individuals? and societies? being punished, suffered from the rage of God, has been considered one by one. We considered these reasons seperately in order to learn a lesson from the past events. In The Holy Koran, it has been explained that the divine law called as ?sünnetullah? isn?t to change during the time. Also, today, it is inevitable the individuals and societies that repeat the same behaviours are to be punished similarly. In The Holy Koran, there are so many scenes about previous societies and individuals suffered from the rage of God because God wants the people to know what will happen to them if they get wild and keep themselves away from possible and close danger. From this point of view, the passages in Quran that contain the matter of rage are just like divine warnings. In Quran, not only the rage and destruction events are mentioned but also the ways of keeping these calamities away are indicated. In The Holy Koran, it is explained that God saves the people who obey his orders and prohibitions from the calamities, being talked of. Also, it is one of the recipes to wish for being forgiven when someone commits a sin to get rid of divine rage.