Adalet ağaoğlu'nun ruh üşümesi ile Irıs Murdoch'un kesik bir baş adlı romanlarında evlilik anlayışının karşılaştırılması
The comparison of marriage in ruh üşümesi of Adalet Ağaoğlu and a severed head of Iris Murdoch
- Tez No: 214342
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYDA ÜLSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, çağdas Türk Edebiyatı yazarlarından biri olan Adalet Ağaoğlu'nun ?Ruh Üsümesi? romanı ile Çağdas ?ngiliz Edebiyatı yazarlarından Iris Murdoch'un ?Kesik Bir Bas? adlı romanlarında evlilik anlayısını karsılastırmaktır. Bu çalısmada, her iki romandaki karakterlerin toplumsal rolleri, evliliğe bakıs açıları, evlilikle birlikte gelisen iletisimsizlik, aldatma, suçluluk, özgürlük ve evlilikte esyaların paylasımı çoğulcu bir yöntemle karsılastırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmıstır. Bu karsılastırmalı çalısma sonucunda, her iki romanda evliliğin toplumsal rollerle birlikte bireyleri yalnızlastırdığı görülmektedir. Her iki romanda kültürel farklılıklar gözlense de, sevgi, ask, cinsellik ve özgürlük konularında benzerlikler görüldüğü saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare Adalet Ağaoğlu?s ?Ruh Üsümesi? and Iris Murdoch?s ?A Severed Head? in terms of their points of view in marriage. In this study, common and different aspects of marriage in terms of social and sexual roles, lack of communication, unfaithfulness, feeling of guilt, sharing of goods and freedom are compared in the selected works with the aid of eclectic method. The result of this study has showed that the concept of marriage makes the people feel alone because of the social responsibilities of marriage. This study also indicated that the two novels share the similar points of view in marriage although the writers are from different cultures.