Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve İnci Aral'ın mor adlı romanlarının teknik ve içerik açısından karşılaştırılması
The comparison of Virginia Woolf's 'Mrs. Dalloway' and İnci Aral's 'Mor' in terms of technique and content
- Tez No: 214343
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEDİNE SİVRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmanın temel amacı; yeni romanın öncülerinden ?ngiliz yazar Virginia Woolf `un ?Mrs.Dollaway? ve çağdas Türk edebiyatı yazarlarından ?nci Aral'ın ?Mor? adlı romanlarında kullanılan teknikleri ve islenen konuları karsılastırmaktır. Bu çalısmada; her iki romanın konuları, kullanılan bilinç akısı ve geriye dönüs tekniklerinin iç içe kullanımı incelenerek, yazarların bu teknikleri kullanımı analitik yöntemle karsılastırılarak, aralarında benzerlik ve farklılıklar ortaya çıkarılmıstır. Bu karsılastırmalı çalısma sonucunda; romanlarda içerik açısından çok fazla benzerlikler, bilinç akısı ve geriye dönüs tekniğinin kullanımında bazı ortak yanlar yanında daha çok farklılıklar saptanmıstır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare techniques that are used in Virginia Woolf?s ?Mrs. Dalloway? and ?nci Aral?s ?Mor? and the theme of the two novels. In this study, the common and different aspects of techniques in two novels are compared in an analytical way by examining the themes and the techniques (?stream of consciousness? and ?flash back?) of the two novels. The result of this comparative study indicated that there are more differences than similarities between the usage of ?stream of consciousness? and ?flash back? techniques in the novels and there are more common points in term of their themes.