Almanya'daki Türk girişimcileri ve sorunlarının belirlenmesi:Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir uygulama
Turkish entrepreneoursin germany and determining the issues and problems that they are facing: A case study for the state of north ren Vestfalya in Germany
- Tez No: 214345
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY GİRGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
1961 yılında imzalanan isçi göçü anlasması ile Almanya'ya gelmeye baslayan Türklerin bu ülkede yerlesmeleri yasam ve is hayatında yapısal degisiklikleri de beraberinde getirdi. Baslangıçta sadece sınırlı ihtiyaçlarını karsılamaya yönelik girisimcilik faaliyetleri, bu ülkede bas gösteren kitlesel issizlik Türk girisimciliginin Almanya'da sayıca artmasını tetikleyen etmenlerden olmustur. Bu arastırmanın amacı, Almanya'da bulunan Türk girisimcilerinin bakıs açısından yabancı bir ülkedeki girisimciler olarak yasadıkları sorunların belirlenmesidir. Türk girisimcilerin Türkiye'ye katkılarının artırılması noktasında söylemden eyleme geçilebilmesi için, öncelikle sorunların ortaya konması gerekmektedir. Arastırmanın sonuçlarına göre, Almanya'daki isletmeler, en önemli sorununun hukuk kurallarına uyumla ve pazarlamayla ilgili ortaya çıkan birtakım sorunlar yasamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the labour agreement signed in 1961, massive immigration from Turkey to Germany has led to great structural changes in the social and business life of Germany. The massive unemployment experienced in this country has been the important factor which imporoved Turkish Entrepreneours? situation even though, at the beginning, they were just aiming to meet the scarce labour needs of Germany. Contributions of Turkish Entrepreneours to the Turkish and German economy need to be increased. Also, the problems and issues that these considered entrepreneours are facing need to be solved. This study attempts to explore the issues and problems that ethnic minority entrepreneours are facing from the point of view of Turkish Entrepreneurs living in Germany. The findings of the study indicate that the most important issues that Turkish entrepreneours are facing are to behave accordingly to the law regulations and to have poor understanding of marketing.