Halka arzda düşük fiyatlandırmaya aracılık türü, arz yılı ve aracı kurum etkileri: İMKB'de bir inceleme
The effect of underwriting, offering date and intermediary institutions on public offerings: A study in İstanbul stock exchange market
- Tez No: 214347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZUM ERKEN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de şirketler, yaşanan konjonktürel dalgalanmalar karşısında varlığını sürdürebilmek ve rakiplerine üstünlük sağlayabilmek için finansman kaynağı olarak çoğunlukla borsayı tercih etmektedir. Bu amaçla şirketler, halka açık olmayan hisselerini borsada işlem görmek üzere halka arz etmektedir. Hisse senetleri ilk defa halka arz edilirken şirketlerin, yatırımcının ilgili hisse için ödemeyi öngördüğü fiyatı bilmesi mümkün değildir. Doğru fiyatlandırma ancak aracı kurumların şirketleri doğru yönlendirmesiyle gerçekleşir. Aracı kurumlar halka arzdan kaynaklı risklere karşı kendilerini garantiye almak için ilk defa halka arz edilecek hisse senetlerinin fiyatlarını düşük belirleyebilmektedir. Bu çalışmada, tek aracı kurum tarafından ilk defa halka arz edilen hisse senetlerinin kısa, orta ve uzun dönem fiyat performanslarının incelenerek düşük fiyatlandırma yapılıp yapılmadığının; düşük fiyatlandırma söz konusu ise aracı kurumun, aracılık türünün ve halka arz yılının düşük fiyatlandırmaya etkisinin araştırılması amaçlamıştır. Çalışma 1993?2006 yılları arasında İMKB'de tek aracı kurum tarafından ilk defa halka arz edilmiş 40 hisse senediyle gerçekleştirilmiştir. Fiyat performansının incelenmesi için öncelikle kısa orta ve uzun dönemde ham, endeks ve anormal getiriler hesaplanmıştır. Çalışmada söz konusu hisse senetlerinin kısa dönemde anormal getiri sağladığı gözlemlenmiştir. Bu bulgudan yola çıkarak hisse senetlerinin kısa dönemde düşük fiyatlandırıldığı ortaya konmuştur. Analizin ikinci aşamasında aracı kurumun, aracılık türünün ve halka arz yılının düşük fiyatlandırmaya olan etkisi ANOVA yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma bulguları beklenenin aksine, düşük fiyatlandırma olgusunun halka arz türü, halka arz yılı ve aracı kurumdan bağımsız gerçekleştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Firms in Turkey may tend to rely on various financial resources, especially in the stock market as a source of financials, in order to survive the fluctuations and to establish superiority among the rival firms. For that reason, firms go public to set free their shares on the stock market to attract public interest. It is almost impossible for the issuers, namely the firms, to correctly predict the price investors would pay for the stock when they are first offered for the public. Accurate pricing of the stock is only possible when the underwriters inform the issuers fully. Underwriters may mislead the issuers about their stock value to guarantee themselves against the risks of stocks not fully going public during offering. In this study, it was aimed at investigating the effect of underwriter on the abnormal returns of stocks (underpricing) by looking into stock?s price performance in short, medium and long-run. This study is conducted with 40 stocks whose first public offerings are carried out by only one underwriter between the years 1993-2006. To investigate the short, medium and long-term price performance of these stocks, raw, index and abnormal returns are computed. These returns are analyzed for underpricing by looking at returns that were higher or lower than the expected price. In the study, it was seen that in the short run, the stocks yielded abnormal returns, yet on the middle and long-run, these returns converge to the normal price level. Based on that finding, it was concluded that underpricing was active on the short-run. In the second phase of analysis, underpricing was investigated with reference to the variables underwriter, underwriting and year of underwriting by ANOVA analysis. The results showed that the independent variables have no significant effect on underpricing.