İlköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin internet kullanım durumlarına göre saldırganlık ve sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi
Observing the aggression and the social skill level of fourth and fifth grades students in Turkish public school according to their internet using conditions
- Tez No: 214350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, ilköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin internet kullanım durumlarına göre saldırganlık ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki farkı belirlemeyi amaçlamaktadır.Araştırma örneklemini İstanbul ilinin Zeytinburnu ilçesindeki Ziya Gökalp İlköğretim Okulu'nda ve Şişli ilçesinin Resneli Niyazi Bey İlköğretim Okulu'nda dördüncü ve beşinci sınıfa devam eden 204'ü kız 207'si erkek toplam 411 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada, öğrencilerin internet kullanım düzeylerini belirlemek amacıyla internet kullanım durumları anketi, öğrencilerin saldırganlık düzeylerini belirlemek amacıyla Şahin (2004) tarafından geliştirilen saldırganlık ölçeği ve öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini ölçmek amacıyla Kocayürek (2000) tarafından geliştirilen sosyal beceri ölçeği kullanılmıştır.Araştırmada öğrencilerinin internet kullanım durumlarına göre saldırganlık düzeylerine ilişkin bulunan bulgulardan, internet kullanımının genel olarak çocukların saldırgan davranışlar göstermesi üzerinde bir etkisi olmadığı ancak interneti denetimsiz ortamlarda kullanan, dolayısıyla sürekli oyun sitelerini tercih eden çocukların diğer çocuklara oranla daha saldırgan oldukları sonucu çıkarılmıştır.Araştırmada öğrencilerin internet kullanım durumlarına göre sosyal beceri düzeylerine ilişkin bulunan bulgulardan, internet kullanım düzeyi gelişmiş çocukların, sosyal beceri düzeylerinin de geliştiği, ancak çocukların çoğu boş zamanlarını internet başında geçirmelerinin sosyal beceri düzeyleri üzerinde olumsuz etkisi olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the difference between the aggression and the social skill level of the fourth and fifth grades students in Turkish public schools according to their internet wage conditiens.Data were collected from 411 students, of whom the 204 were girls and the 204 were boys. They were chosen from the province İstanbul, its administrative district Zeytinburnu, the Ziya Gökalp Primary School and the district Şişli, and the Resneli Niyazi Bey Primary School.At the research, the following surveys and scales were used; the internet usage survey to determine the internet usage level of the students, the aggression scale developed by Şahin(2004), to determine the aggression levels of the students and the social skills scale, developed by Kocayürek (2000), to determine the social skills level of the students.At he research from the findings related to the students' level of aggression according to their internet usage conditions it has been ascertained that in general internet usage has no effect on students' aggressive behaviors, yet it has been concluded that the students who always prefer game sites due to uncontrolled environments are more aggressive than the other students.At he research from the findings related to the students' level of social skills according to their internet usage conditions it has been established that the children whose internet usage levels are advanced also advance their social skills, however it has been resulted that children's passing their leisure time in internet has negative effect on their social skill