Ragıp Şevki Yeşim'in tarihî romanları üzerine bir araştırma
An analysis of the historical novels by Ragip Şevki Yeşim
  1. Tez No: 214354
  2. Yazar: EMRAH KAYIMKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
?Ragıp Şevki Yeşim'in Tarihî Romanları Üzerine Bir Araştırma? isimli yüksek lisans tezinde Ragıp Şevki Yeşim'in altı romanı, yapı ve anlatım teknikleri bakımından incelenerek romanlarının dayandığı temeller belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için roman unsurları ayrı ayrı ele alınıp incelenmiştir.Tez, giriş ve sonuç dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında tarihî roman ile ilgili bilgi verilmiş ve Ragıp Şevki Yeşim'in tarihî romancılık içindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.Birinci bölümde, yazarın hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Ragıp Şevki Yeşim'in hayatı hakkında geniş bir bilgi yoktur. Bu sebeple oğlu Şevker Yeşim ve kızı Filiz Pektaş'la röportaj yapılmıştır.İkinci bölümde, yazarın altı romanı; konu, vak'a, ele aldığı olayların tarihî belgelerle karşılaştırılması, dil ve üslup, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı ve anlatım teknikleri yönleriyle incelenmiştir. Tezin sonuç bölümünde ise incelenen altı romanın benzer ve farklı yanları tespit edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Six novels of Ragıp Şevki Yeşim in the thesis named ?An analysıs of historical novels by Ragıp Şevki Yeşim? were examined according to the structure and language techniques and tried to define the basics of them.That?s why the componen of the novels were examined particularly.It?s divided into two parts out of the beginning and the ending parts. In the beginning part of the thesis, an information was given about the historical novel and tired to define the place of Ragıp Şevki Yeşim in historical novels.In the first part, an information was given on the writer?s life and literary character. There isn?t much information about the writer?s life. That?s why an interview was made with his son Şevker and daughter Filiz Pektaş.In the second part, his six novels were examined according to the subject, event, comparison of the events with historical documents, linquistics and style, date, place, narrotar and his point of view and narration techniques. In the last part of the thesis, there is a comparison of the six novel