Charles Dickens ve Kemalettin Tuğcu'nun eserlerinde toplum eleştirisi
The social criticism in the works of Charles Dickens and Kemalettin Tuğcu
- Tez No: 214358
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı, Türk çocuk ve gençlik edebiyatı yazarlarından Kemalettin Tuğcu ile ?ngiliz edebiyatı yazarlarından Charles Dickens'ın eserlerinde yer alan toplum elestirisini karsılastırmalı olarak ele almaktır. Bu nedenle ilgili çalısmada, öncelikle çocuk ve gençlik edebiyatının kavramsal tanımlaması yapılmıs ve genel edebiyat içinde yer alan elestiri kültürünün bu alandaki yansımaları incelenmistir. Bu çalısmada, Kemalettin Tuğcu'nun ?Satılan Çocuk? ve ?Küçük Serseri? ile Charles Dickens'ın ?Oliver Twist? ve ?Büyük Umutlar? adlı eserlerinde yer alan yetim, siddet gören, çalıstırılmaya zorlanan ve aynı zamanda yoksul olan çocukların toplum elestirisi ekseninde ele alınması hedeflenmistir. Böylece seçmis olduğumuz eserlerdeki toplum elestirisinin ortaya çıkarılabilmesi için elestiri türlerinden pozitivist, sosyolojik ve tarihsel inceleme yöntemlerinden yararlanılmıstır. Tezin sonuç bölümünde, Dickens ve Tuğcu'nun toplumsal elestiriye ısık tutan eserlerinde benzer noktalara değindikleri ortaya çıkmıstır. Bu nedenle farklı coğrafyalardan, farklı dönemlerden gelmelerine karsın Dickens ile Tuğcu'nun benzer sorunlar ve durumlar karsısında ortak tavırlar sergiledikleri sonucuna varılmıstır
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the two writers, Kemalettin Tuğcu and Charles Dickens, in terms of their points of view in social criticism. Therefore the conceptual definition of Children?s and Youth Literature is primarily mentioned in this study. Then as a part of general literature, the reflections of criticism types are dealt with in this concerned field as the main aim of this study. In this study; the common aspects of social criticism in terms of orphan children who are mostly abused, forced to work, and also poor are compared in Kemalettin Tuğcu?s ?Satılan Çocuk? and ?Küçük Serseri? and Charles Dickens?s ?Great Expectations? and ?Oliver Twist?. So it is necessary to use the methods of positivist, historical and social criticisms in order to compare and contrast the works chosen in this study. The result of this comparative study has showed that the two writers have dealt with the similar points of social criticism in their works although they came from different countries and lived in different periods of time. Thus it has been observed that Kemalettin Tuğcu and Charles Dickens share the same points of social criticism with their similar points of view.