İşlem bazlı manipülasyonun finansal oranlarla belirlenmesi: İstanbul menkul kıymetler borsası'nda istatistiksel sınıflandırma analizleriyle bir uygulama
Determination of trade based manipulation by financial ratios: An application in the Istanbul stock exchange with statistical classification analysis
  1. Tez No: 214359
  2. Yazar: MELİK KAMIŞLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY GİRGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İşlem bazlı manipülasyonun yatırımcılar, hisse senedi piyasası ve bunlara bağlı olarak tüm ekonomi üzerinde önemli olumsuz etkileri söz konusudur. Dolayısıyla işlem bazlı manipülasyonun belirlenmesine yönelik yapılacak bir çalışma, konunun taraflarına önemli bilgiler sağlayacaktır.Yatırımcılara hisse senedi seçim kararını alırken yol gösteren finansal oranların, işlem bazlı manipülasyon açısından gösterge olarak kullanılabilirliğini ölçmeyi amaçlayan bu çalışmada, Lojistik Regresyon ve Diskriminant Analizi kullanılmıştır. Çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 1996?2005 yılları arasında meydana gelen işlem bazlı manipülasyonlara ait veriler kullanılarak, finansal oranlar hesaplanmıştır. Bu finansal oranlar analizlerde bağımsız değişkenleri oluşturmuş, bağımlı değişken ise işlem bazlı manipülasyonun gerçekleşme durumuna göre ?0? ve ?1? şeklinde dikotomik olarak kodlanmıştır.Yapılan analizlerin sonucunda ?Aktif Kârlılığı? ve ?Hisse Başına Defter Değeri? bağımsız değişkenlerinin, işlem bazlı manipülasyonun belirlenmesinde önemli finansal oranlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trade based manipulation has negative effects on investors, stock market and so, depending on them on whole economy. Consequently, a study based on determination of manipulation will provide information to related individuals.The goal of this study is evaluating the usability of financial ratios in trade based manipulation as an indicator when the investors make the stock selection decision. To make this evaluation Logistic Regression and Discriminant Analysis are used. In the study, the trade based manipulation data between the years 1996-2005 are gained from the Istanbul Stock Exchange and the related financial ratios are calculated. These ratios are formed as independent variables in the analysis. Beside the independent variables, the dependent variable is coded as dichotomous ?0? and ?1? according to the trade based manipulation?s realization case.According to the analysis, we reach the conclusion as the independent variables of ?Return on Assets? and ?Book Value per Share? are the important financial ratios to determine the trade based manipulation.