Atâî'nin Alemnümâ (Sâkînâme) mesnevisinin karşılaştırmalı metni ve konu bakımından incelenmesi
Comparative text of Atai's Alemnuma (Sakiname) masnavi and an examination of topics
- Tez No: 214366
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZBALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalısmamız, 17. yüzyıl sairi Nev'î-zâde Atâî'nin Âlemnümâ (Sâkînâme) mesnevisiyle ilgilidir. Çalısmamız, 17. yüzyılın genel durumuna deginilen Giris'ten sonra dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Nev'îzâde Atâî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmistir. kinci bölüm sâkî ve sâkînâme kavramları hakkındadır. Üçüncü bölümde Âlemnümâ (Sâkînâme) mesnevisi muhteva ve sekil açısından incelenmistir. Dördüncü bölümde ise Âlemnümâ (Sâkînâme) mesnevisinin on nüshaya dayanan karsılastırmalı metni yer almaktadır. Çalısmamız, Sonuç ve Kaynakça bölümleriyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Our study is interested in Nev'i-zade Atai?s Alemnuma (Sakiname) masnavi. Atai was a poet in 17 century. The study was composed of four parts following the introduction. In the first part, Nev?i-zade Atai?s life and works are outlined. Second part deals with the concept of saki and sakiname. In the third part, Alemnuma (Sakiname) masnavi is examined in terms of view and form. In the fourth part, Alemnuma (Sakiname) masnavi?s comparative text takes place. Our study ends with results and bibliography parts.