Avut köyünün halkbilimi açısından incelenmesi
Village of avut folklore samples
  1. Tez No: 214370
  2. Yazar: ALİ OSMAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Daha önce hiçbir sekilde Samsun Yöresi Salıpazarı lçesi Avut Köyü'nde halkbilimi açısından herhangi bir arastırmanın yapılmamıs oldugunu görmemiz sonucunda, Alevi ? Bektasi Halk Kültürünü de yasayan bu toplulugun gelenek ve degerlerini inceleme ve bunu da derleyerek gelecek kusaklara bu bilgilerin aktarımının saglanmasını istedik. Bu amaçla arastırmamız süresince, yasayan kaynak olarak adlandırdıgımız köy sakinlerinden, halkbilim örneklerinin temel verilerini elde ederken bir yandan da Avut Köyü kültürünün, temel belirleyicisi olan Alevi ?Bektasiligi, ve olmazsa olmazlarını uzun uzadıya da incelemek zorunda kaldık. Bu arastırmamızın sonucunda Avut Köyü halk kültüründen örnekler elde ederek bir takım sonuçlara ulastıgımız gibi bir yandan da Alevilik ? Bektasilik düzlemi içerisinde inancın topluma, toplumun da yöreyle olan iliskilerini ve bu iliskilerden meydana gelen halk kültürü ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
As a result seeing that there had been no researches carried out before regarding folklore in Samsun city?s Salıpazarı district?s village of Avut, we wanted to examine the traditions and values of this community that experience the culture of partisan of the caliph Ali ? dervish of the Bektashi order and also we wanted to provide the transfer of these information to the future generations upon collecting the. Fort his reason during our research while we werw obtaining the main data of thre folklore samples from the village residents who we call as living sources, on the other hand we had to examine the musts of the partisan of the caliph Ali ? dervish of the Bektashi order, which are the fundemental determiners of the Avut Village culture. As a result our research, not only we have reached some results by obtaining samples from Avut Village public culture, but also within partisan of the caliph Ali ? dervish of the Bektashi order, the relationship of belief with public with district have occured and a public culture have arised consisting of the relationships.