Reşat Nuri Güntekin'in romanlarındaki çocuk karakterlerin çocuğa görelikler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the child characters according to the relation to the child in Reşat Nuri Güntekin's novels
  1. Tez No: 214369
  2. Yazar: FATMA TAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Resat Nuri Güntekin'in romanları birçok kez arastırmalara konu ve kaynak olmustur. Çalısmamızda tekrarlara düsmemek ve alısageldigimiz bilgileri yinelememek adına özgün bir ürün ortaya koymak istedik. Resat Nuri Güntekin'in romanlarının yetiskinler için yazıldıgı halde çocuklar tarafından da sevilerek okunması bizi, yazarın romanlarına `çocuk' penceresinden bakmaya yönlendirdi. Romanlardaki çocuk karakterler ise çalısmamızın sınırlarını belirledi. Bu sınırlar içinde çocuk karakterleri, inceleyerek; çocugun ve yazın dünyasıyla iliskisinin deger kazandıgı günümüzde ?çocuga görelik? ilkesinin önemini vurgulamaya çalıstık. ?Resat Nuri Güntekin'in Romanlarında Çocuk Karakterlerin Çocuga Görelikler Açısından Degerlendirilmesi? adlı bu çalısmamızda yazarın tüm romanlarındaki tüm çocuk karakterleri, ?çocuga görelik? ölçeginde öne çıkan iki baslık altında incelemeyi uygun gördük. Varlıklar dünyasında yasayan ve bu varlıklara kendince anlamlar yükleyen çocugun `obje' ve `deger'le iliskisi ana baslıklarımızı olusturdu. Obje ve deger baglamında çocuk karakterler, çocugun hayata bakısını somutlastırırken, romanlarda çocuga iliskin tespitler, yazarın çocuga bakısını belirginlestirmemize nesnellik kazandırdı.
Özet (Çeviri)
The Güntekin?s novels have been the subject and the source of the researches many times. We want to bring up an original work in order not to get trouble with the repetitions in our work and not to repeat the informations we are accustomed. Although Resat Nuri GÜNTEKN?s novels are written for the adults , they are read by the children fondly, and this reason has directed us to look at the writer?s novels from the point of view of the ?child? . The child characters in the novels have determined the limits of our work. We examined the child characters in these limits and we tried to emphasize the importance of the relation to the child principle in today?s world in which the child?s and his relationship with the literature world has been gaining value. In our work named ? The evaluation of the child characters according to the relation to the child in Resat Nuri GÜNTEKN?s novels ? we approved to examine all of the child characters in the writer?s all of the novels under two foremost titles according to teh relation to the child criterion. The child?s living in the present world and giving meanings to these presences according to his opinion and his relationship with the object and value formed our main titles. While the child characters in coherence of object and value are concretizing the child?s point of view of the life , the settings about the child in the novels have gained objectivity for us to clarify the view of the writer to the child.