Terme yöresi halk edebiyatı örnekleri
Terme local folk literature samples
  1. Tez No: 214378
  2. Yazar: İSA SEMİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Halk Edebiyatına ait örneklerin derlenmesi, bu ürünlerin bir araya getirilerek sonraki kusaklara aktarılması, milli degerlerin korunması ve bunların zenginlestirilerek artırılması ulusların varlıgı için oldukça önemlidir. Terme yöresine ait halk kültürünün, halk inançlarının ortaya çıkartılıp yasatılması ve bunların sosyal degisimden fazla etkilenmeden korunması da yeni neslin bu ürünleri tanıması ve sahiplenmesi baglamında oldukça önemlidir. Yöreye ait halk edebiyatı örnekleri derleme çalısmamızın bu bölgeye ait halk kültürünün korunarak yasatılmasında önemli bir yere sahip olacagı inancındayız.
Özet (Çeviri)
Compilation of folk literature samples, transferring these products to next generations, conserving national values and enriching and expanding these values are vital to a nation?s entity. Uncovering and perpetuating Terme Local folk culture and folk beliefs and protecting these from the effects of social change are important for future generations to recognize and adopt these folk products. The current study compiling folk literature samples from the local is of great importance for protecting and perpetuating the region?s folk culture.