Bir tarih kaynağı olarak Emel Dergisi
As a history research Journal Emel
  1. Tez No: 214379
  2. Yazar: NESLİHAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalısmamızda Emel dergisinin tarihi değerini ortaya koymaya çalıstık. Tarihi bir kaynak olarak kullanılırken daha çok hangi konularda akademisyenlere yardım edebileceğini tespit etmeyi amaçladık. Kapsadığı makalelerin konularını belirleyerek, bir sınıflandırma yaptık ve söyle bir sonuca vardık: Emel dergisinden kaynak olarak faydalanmak isteyenler, konularına göre tespit edip sınıflandırdığımız makalelerde, Rus esiri olmus Türk memleketlerinde yabancı hakimiyetlerin ve özellikle de komünist Rus ve Çin idarecilerin sömürülerini, iskencelerini ve imha politikalarını göreceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study we tired to demonstrate the historical importance of the Emel Journal. We determined in which topics it can assist to academicians as an historical reference then classified the subjects of essays and reached that conclusion: Researchers who wants to make use of that journal as reference, in classified essays will see the exploitation, persecution and the annihilation politics of foreign sovere ignty in Turkish countries especially under Russian and Chinese governments? control.