Küresel terör ve alternatif mücadele yöntemleri
Global terror and alternative combating methods
- Tez No: 214392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küresellesme sürecinin güvenlik üzerindeki etkisi dengesiz küresellesme ve küresel terör bağlamında incelenecektir. Küresellesme olgusu tanımı hala tam olarak yapılamamıs fakat politik, ekonomik, askeri, kültürel ve sosyal boyutları olan bir süreçtir. Soğuk savas sonrasında sınırların değismesi ve devletlerin yeniden yapılanmaları küresellesmenin güvenlik, politik ve askeri boyutuyla ele alındığı bir dönemi de baslatmıstır. Küresellesmeden her ülke farklı sekillerde etkilenmis ve bu etkilenme ülkelerin iç ve dıs güvenlik kavramlarına önemli etkilerde bulunmustur. Küresellesme beraberinde küresel terör, yasadısı göç ve insan ticareti gibi güvenlik çalısmalarında önemli yeni unsurlar getirmistir. Bu çalısmada küresel terörün özellikleri, Amerikan hegemonyasının Ortadoğu yansıması ve bunun küresel teröre etkisi, küresellesme ve küresel terör, ve `Batı' ve `Öteki' yaklasımının küresel terörle mücadelede olumsuz sonuçlar doğurması, konuları ele alınacaktır. Son bölümde ise simdiye kadar sonuç vermeyen küresel terörle mücadele yöntemleri için çözüm arayısları yer alacaktır. Küresel terör klasik terör anlayısından farklı özelliklere sahiptir ve küresel terörle mücadelede bu `yeni' terörizmle mücadele etmek için özelliklerinin çok iyi incelenmesi gerekmektedir. Küresel terörle mücadelede Batı'nın tarihsel bir önyargı ile yani `Batı' ve `Öteki' bakıs açısıyla yaklasımı sorunu daha da derinlestirmistir. Bu yaklasımın bir ürünü olan ve Batı'yı su anda temsil eden Amerika'nın hegemonyasını güçlendirmek için Ortadoğu bölgesine yönelik politikaları küresel terörü dahada kronik bir hale getirmistir. Tüm bu değerlendirmeler ısığında küresel terörle mücadelede nasıl bir yol izlenmesi gerektiği önem arz etmektedir. Çözüm olarak bu terörü olusturan sebepler üzerinde durulmus ve çözüm yolları proaktif bir anlayısla ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The effect of globalization on security will be investigated in the context of imbalanced globalization and global terror. The definition of the phenomenon of globalization has still not been made properly; however, it is a process with political, economical, military, cultural and social aspects. Changes in borders and reorganization of the states following the cold war also started the period in which globalization is handled with security, political and military aspects. Each country has been affected differently by the globalization and it has contributed significantly to the internal and external concepts of countries. Globalization has also introduced new elements into the works of global terror, illegal migration and human trafficking. In this study, the features of global terrorism, reflection of the American hegemony over the Middle East and its effect over global terror, globalization and ?the West? and ?the Other? approaches? bearing negative results over fight against global terror will be discussed. In the last chapter, the solution seeking process for the fight against global terror, none of which have succeeded yet, will be studied. Global terror has different features from classic terror and its features have to be examined very well in order to fight against global terror. In the fight against global terror, the approach of the West in a historical prejudice, that is, with an aspect of "the West? and ?the other? has even deteriorated the problem. The policies of USA towards the Middle East region, which is a product of this approach and is currently reflecting the west, have made global terror even more chronic in order to strengthen the hegemony USA. In the light of all these evaluations, the way to be followed in fight against terrorism is important. As a solution, the reasons for this terror are focused on and the solutions are discussed in a proactive approach.