Türkiye'de özel güvenlik hizmetlerinin yapısı ve sorunları
The structure and problems of private security services in Turkey
  1. Tez No: 214391
  2. Yazar: ALİ İBRAHİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmanın konusu ?Türkiye'de Özel Güvenlik Hizmetlerinin Yapısı ve Sorunları?dır. Özel güvenlik sektörünün son 20-30 yıllık süreç içerisinde tüm dünyada çok hızlı bir sekilde büyüdügü ve bu büyümenin önümüzdeki yıllarda da sürecegi degerlendirilmektedir. Sosyo-ekonomik gelismeler, gelir dagılımdaki bozuklugun artısı, göç dalgaları, resmi kolluk kuvvetlerine duyulan güvenin yıpranması ve teknolojik ilerlemelerin özel sektör tarafından daha hızlı takibi bu büyümeyi tetikleyen faktörler olarak sıralanabilir. Ülkemizde Özel Güvenlik alanını düzenleyen ilk yasal çalısma 1981 yılında yürürlüge giren 2495 Sayılı ?Bazı Kurum ve Kurulusların Korunması ve Güvenliklerinin Saglanması Hakkında Kanun? olmustur. Ancak bu kanunun ilk yapısı ile amacına bakıldıgında aslında korunmak istenenin stratejik önemi haiz kamu ve bazı istisnai özel kurumlar oldugu görülmektedir. Kanun'un özel sektörü pek içermeyen yapısı ile bu alandaki boslugu doldurmakta yetersiz kaldıgı ortaya çıkmıstır. Bunun üzerine 2004 yılında yürürlüge giren 5188 sayılı Kanun, önceki Kanun'a göre çok daha özel sektör merkezli bir yaklasım göstermis ve nitekim Kanun'un 2004 yılının sonunda kabul edilmesinden sonra özel güvenlik sirketlerinin sayısında ve istihdam ettikleri personel miktarında hızlı bir artıs gerçeklesmistir. Bu çalısmada genel olarak güvenlik ve kolluk konuları genel olarak degerlendirildikten sonra, özel güvenlik kavramı ve gelisim süreci ele alınmıs, sektöre iliskin Dünyada ve ülkemizdeki güncel gelismeler incelenmistir. Ayrıca, Türkiye'de yeni bir kavram olan ?Özel Güvenlik Kurulusları'' yürürlükteki mevzuat ve geçmisteki yasa çerçevesinde karsılastırılarak, mevcut problemler ile muhtemel sakıncalara dikkat çekip kimi önerilerde bulunulmustur. VI Bu çalısma için genis bir kütüphane arastırması yapılmasına ragmen, fazla yerli kaynak bulanamamıstır. Bu konudaki eksikligi tamamlamak ve problemleri ortaya çıkarabilmek için sektördeki ilgili kisilerle çok sayıda mülakat gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is ?Structure and Problems of Private Security Services in Turkey?. Rapid growth in private security sector has been observed universally for last 20-30 years and this trend is considered to go on for some decades. Socio-economic developments, increase in the disparity of income distribution, flows of migration, erosion of trust for the conventional law enforcement institutions and private sector?s ability to adopt the technological enhancements more rapidly to their services are main factor triggering this growth. The first statutory arrengement concerning private security in Turkey is the Act number 2495 ?Act on Protection and Ensuring the Security of Some Public Agencies and Institutions? which was enacted 1981. After considering the initial structure and purpose of this Act, it can be easily perceived that the entities aimed to be protected are some public agencies with strategic importance and some exceptionally important private institutions. With its structure not including the security of private sector, this Act fell short of satisfying the needs in this field. Consequently, the Act enacted in 2004 and numbered 5188 has been prepared more private sector oriented in comparison with the former one and resulted in a sharp increase in the number of private security companies and personnel employed by them. In this study after a general review of security and law enforcement concepts, private security concept is considered, recent developments on this sector in our country and in the world are also examined. Furthermore, as a new term in Turkey ?Private Security Institutions? are discussed in comparative approach within the frame of present and former legislations in order to attract attention to existing problems and possible drawbacks and make some recommendations. VIII Although a deep library reference research has been carried out, not sufficient a domestic research has been found on this topic. A number of interviews with related actors of the sector has been done in order to overcome the deficiencies in this field in terms of references and find out the existing problems in the field.