1992-2006 yılları arasında uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yönünden, türkiye cumhuriyeti polis teşkilatı ve yabancı devlet polis teşkilatları arasındaki adli yardımlaşmalara AB sürecinin etkileri
The effects of eu process to the co-operation of the EU member states and non-member and the police organization of Turkey on drug trafficking and people smuggling between 1992 and 2006 years
  1. Tez No: 214111
  2. Yazar: FERAMUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümü, genel hatları ile sınır aşan örgütlü suçlardan uyuşturucu ve insan kaçakçılığı suçlarını (Ağırlıklı olarak göçmen kaçakçılığı suçunu), bu suçların terör örgütleri ile bağlantısını kapsamaktadır. İkinci bölümde; bu suçlarla mücadelede uluslararası polis iş birliği, polis iş birliği için kurulmuş başlıca uluslararası kuruluşlar ve Türkiye Cumhuriyeti Polis Teşkilatı ile bu kuruluşların ilişkileri anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Avrupa Birliği Üyesi olan ve olmayan devletler ile iş birliği içinde yapılan operasyonlara da değinilerek; Avrupa Birliği sürecinin, Türkiye Cumhuriyeti Polis Teşkilatı'nın uluslararası polis adli iş birliğine etkileri anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The first part of this study includes the general lines of drug trafficking and people smuggling (Predominantly in smuggling of immigrants) from cross-border organized crimes, the connections of these crimes with terror organizations. International police co-operations in the struggle with these crimes and main international institutions which have been set up for these co-operations, relations of these institutions with the Police Organization of Turkey are studied in the second part. In the third part of the study, co-operations between the European Union member states and non-member on the one hand and the effects of the European Union process to the police organization of Turkey on the other hand will be examined.