İlköğretim öğretmenlerinin motivasyonunu arttıran ve idame ettiren faktörler (Kağıthane - Levent uygulaması)
Factors that boost the motivation of the primary school teachers and keep the motivation alive (sample of Kağıthane - Levent regions)
- Tez No: 214417
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Eğitimde basarının; öğrenmeye hazır öğrencilerini yanı sıra, isine inanmıs, bilinçli, ekip çalısması ve her türlü yaratıcılığa engel kaygılardan arınmıs kısaca yüksek morale sahip öğretmenler ile mümkün olacağı açıktır. Nitelikli öğretmenler ile ayakta kalacağı ve görevlerini en iyi sekilde yapacağı değerlendirilen eğitim kurumları için motivasyon ve verimliliği etkileyen faktörlerin bulunarak ortaya konması ve etkili çözümlerin gelistirilmesinin büyük önem arz ettiği değerlendirilmektedir. ?lköğretim öğretmenlerinin; saygın olarak varlığını sürdürebilmesi için 21 nci yüzyılın karmasık teknolojisini en üst düzeyde kullanabilecek bilgi ve beceriye sahip, üstün eğiticilik vasıflarını bünyesinde toplamıs, sağlam karakterli, çağdas düsünceli, inisiyatif sahibi, mesleğinde basarılı olma ve ilerleme arzusuna sahip, sorumluluğunu bilen, morali yüksek ve motivasyonu tam kisiler olması gerekmektedir. Bu gerçekten yola çıkılarak, personelin motivasyonunu ve verimliliğinin etkileyen faktörler konusunda yapılan bu çalısmada, motivasyonun sadece örgüt ve çalısanlarla ilgili değil, denetlenebilen ve denetlenemeyen faktörlerle de ilgili olduğu anlasılmıstır. Tez çalısmasında çoğunluğun genel kanaati, çalısma ortamlarında motivasyonu etkileyen faktörler ve verimsizliğe yol açan konular ortaya çıkarılmıstır.
Özet (Çeviri)
As well as ready-to-learn students, success in education is possible with the teachers who are not anxious, dedicated, team worker, shortly morale loaded. For educational institutions, it is assessed that the factors affecting moral and fisibility has to be found and effective solutions is to be worked out. For personel (primary school teachers) of Ministry of National Education survive in a respectful manner, they are supposed to bear some features. Those are being technology user, extremely good trainer, good charecter, contemporary, initiative user, having desire of achievement of job, high morale and motivated. Having said the features of the teachers, in this work made about the morale and motivation affects the personel, it has been understood that the motivation is not only interested in company and workers but also factors that is being controlled and not controlled. In this work, controlled factors has been considered. As a result considerations of majority, factors affecting the motivation have been derived from the results and reached the consequences.